7.3 C
Warszawa
18 grudnia, 2024, 17:45
MigranciwPolsce.pl
BELSAT

Aleś Bialacki skazany na 10 lat kolonii karnej

Jak informuje Belsat oskarżeni o organizację masowych protestów działacze Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna” zostali skazani przez sąd w Mińsku na karę od 7 do 10 lat pozbawienia wolności. Najwyższy wyrok dostał 60-letni szef Centrum i noblista Aleś Bialacki.

O wyroku, który ogłosiła sędzia Maryna Zapaśnikpoinformowało Centrum „Wiasna”.

Reżimowy sąd skazał przewodniczącego „Wiasny” Alesia Bialackiego na 10 lat kolonii karnej, jego zastępcę Walancina Stefanawicza na 9 lat i koordynatora kampanii „Obrońcy Praw Obywatelskich o Wolne Wybory” Uładzimira Łabkowicza na 7 lat. Dzmitryj Sałowjow, który był sądzony zaocznie, został skazany na 8 lat pozbawienia wolności.

Proces kierownictwa „Wiasny” rozpoczął się 5 stycznia w sądzie w Mińsku i już podczas pierwszej rozprawy został utajniony. Akta sprawy liczą łącznie 283 tomy po 300 stron każdy. Sam laureat Pokojowej Nagrody Nobla informował, że nie wystarczyło mu czasu na zapoznanie się ze wszystkimi dokumentami.

9 lutego prokurator Alaksandr Karol zażądał kar od 9 do 12 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Żaden z oskarżonych nie przyznał się do winy. Reżim Alaksandra Łukaszenki oskarża ich o przemyt pieniędzy, finansowanie, przygotowanie i organizację masowych protestów na Białorusi w 2020 roku.

Aleś Bialacki, Walancin Stefanawicz i Uładzimir Łabkowicz w sądzie. Mińsk, Białoruś. 3 marca 2023 roku.
Zdj. BiełTA

Śledztwo w sprawie białoruskich obrońców praw człowieka trwało ponad rok. Obrońcy i świadkowie zostali pisemnie zobowiązani do zachowania tajemnicy, w związku z czym szczegóły sprawy nie są znane. Wiadomo za to, że w tym czasie przesłuchano rodziny oskarżonych, obecnych i byłych członków organizacji, wolontariuszy, aktywistów społecznych i pokrzywdzonych obywateli, którzy zwracali się do „Wiasny” o pomoc. W związku ze sprawą przesłuchiwani byli Białorusini w całym kraju – zarówno w Mińsku, jak i na prowincji.

60-letni Bialacki założył Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna” w 1996 roku. Organizacja została zdelegalizowana przez reżim Alaksandra Łukaszenki w 2003 roku, jednak nigdy nie przerwała działalności. Na fali represji po protestach powyborczych na Białorusi w 2010 roku Bialacki został skazany na 4,5 roku więzienia za rzekome niepłacenie podatków. W 2014 roku wyszedł na wolność w ramach amnestii.

Za działalność na rzecz obrony praw człowieka, w tym za działalność „Wiasny”, Aleś Bialacki otrzymał jesienią 2022 roku wraz z rosyjską organizacją badającą zbrodnie stalinowskie Memoriał i ukraińskim Centrum Wolności Obywatelskich Pokojową Nagrodę Nobla. Medal i dyplom odebrała w jego imieniu żona, która wygłosiła też przemówienie, jakie podyktował jej podczas widzenia w areszcie.

Skazani zostali już wcześniej uznani za więźniów sumienia, a sprawa karna wobec „Wiasny” – za umotywowaną politycznie.

lp/ belsat.eu

Zdjęcie główne: Aleś Bialacki w sądzie. Mińsk, Białoruś. 3 marca 2023 roku. BiełTA

Źródło: https://belsat.eu/pl/news/03-03-2023-ales-bialacki-skazany-na-10-lat-kolonii-karnej

 

Polecane wiadomości