17 C
Warszawa
28 września, 2023, 12:05
MigranciwPolsce.pl
iskander

Białoruś. Armia rozpoczęła użytkowanie systemu Iskander

Jak informuje Belsat

Białoruscy wojskowi rozpoczęli samodzielne użytkowanie systemu rakietowego Iskander, przekazanego przez Rosję. Wcześniej w tym kraju tego rodzaju broń rozmieścili Rosjanie dla własnej armii. 

Według resortu obrony w Mińsku wojskowi rozpoczęli “pełną samodzielną eksploatację operacyjno-taktycznego kompleksu rakietowego Iskander”.

Zanim białoruscy wojskowi zaczęli samodzielnie eksploatować Iskandery, przeszli szkolenie w Rosji, a po kursie teoretycznym ćwiczyli na białoruskich poligonach.

– W linii uzbrojenia wojsk rakietowych brakowało kompleksu zdolnego do niszczenia celów na odległość ponad 300 km. Teraz jest taki kompleks. “Iskander” jest łatwy w obsłudze, niezawodny, zwrotny i ma dużą siłę ognia – powiedział Rusłan Czechau, szef wojsk rakietowych i artylerii Sił Zbrojnych Republiki Białorusi.

W strefie działań bojowych Iskandery są w stanie niszczyć systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, stanowiska dowodzenia i węzły łączności, samoloty i śmigłowce na lotniskach, obiekty infrastruktury, zgrupowania wojsk i sprzętu, inne systemy rakietowe, artylerię dywizyjną oraz okręty.

W listopadzie 2021 roku, jeszcze przed rosyjską inwazją na pełną skalę a Ukrainę, Alaksandr Łukaszenka mówił, że chce rozmieścić kilka dywizji rosyjskich systemów rakietowych Iskander na kierunkach zachodnim i południowym (czyli przeciwko Polsce i Ukrainie).

Dostawy Iskanderów na Białoruś obiecał w czerwcu 2022 roku Władimir Putin podczas spotkania z Łukaszenką w Petersburgu.

W rzeczywistości Rosja rozmieściła na Białorusi systemy rakietowe Iskander i S-400 już jesienią 2022 roku należą one jednak formalnie do rosyjskiej armii.

Źródło:https://belsat.eu/pl/news/https://belsat.eu/pl/news

pp/belsat.eu 

Zdjęcie Główne: https://belsat.eu/pl

Polecane wiadomości

To jest naprawdę dobra wiadomość “Daniel z Kamerunu, który ma chorobę krwi (dr…

Redemptoris Missio

“Prezydent” nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu Samwel Szachramanian podpisał dekret, wedle k…

BELSAT

Były więzień polityczny wyjaśnia, czym kolonia karna o zaostrzonym rygorze różni się od ogólnej

BELSAT

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej