6.7 C
Warszawa
18 grudnia, 2024, 09:00
MigranciwPolsce.pl
Biełsat rozmawiał z Aleksandrem Kwaśniewskim, prezydentem Polski w latach 1995-2005, o stosunkach bi...

Biełsat rozmawiał z Aleksandrem Kwaśniewskim, prezydentem Polski w latach 1995-2005, o stosunkach bi…


Jak donosi Biełsat:
Biełsat rozmawiał z Aleksandrem Kwaśniewskim, prezydentem Polski w latach 1995-2005, o stosunkach białorusko-polskich, znaczeniu białoruskich protestów w 2020 roku i europejskiej ścieżce Białorusi.

W 2020 roku Białoruś stała się “tematem numer jeden w Europie” – sfałszowanie wyborów prezydenckich przyciągnęło uwagę całego demokratycznego świata. Masowe represje, które towarzyszyły pokojowym protestom od pierwszego powyborczego dnia, zmusiły Zachód do reakcji. Jednak w 2022 roku Rosja dokonała inwazji na Ukrainę, a zatem kwestia Białorusi zeszła na dalszy plan.

Zdaniem Aleksandra Kwaśniewskiego to, co wydarzyło się w 2020 roku na Białorusi, jest “bardzo ważne, ponieważ naród, który przez setki lat biernie przyjmował wyroki historii, wreszcie przemówił. Białoruska ulica – ponad milion ludzi – pokazała swoją siłę, a to samo w sobie jest cenne, ponieważ buduje społeczeństwo obywatelskie”.

“Jestem przekonany, że osiągnięcia tych protestów nie zniknęły. Białoruś jest gotowa mówić własnym głosem i walczyć o swoje” – podkreślił były prezydent.

Według Aleksandra Kwaśniewskiego Władimir Putin chce mieć Białoruś w swojej strefie wpływów.

-“Putin nie jest najlepszym przyjacielem Łukaszenki, ale będzie go tolerować, dopóki ten będzie gwarantować, że Białoruś pozostanie po jego stronie. Myślę, że w kręgach służb przygotowują się do jakiejś wewnątrzbiałoruskiej sukcesji władzy” – powiedział w rozmowie z Biełsatem.

Mówiąc o polityce Zachodu wobec Białorusi, były prezydent stwierdził bez skrupułów, że zabrakło jej spójności.

“Uważam, że UE powinna była działać bardziej aktywnie jeszcze przed wojną. W relacjach UE i Białorusi są dwa przełomowe momenty. Pierwszy – to rok 2020, tłumienie protestów, sfałszowane wybory i ich konsekwencje. Drugi – rok 2022, wojna, rosyjski atak na Ukrainę. W chwili obecnej rozmawiamy w zupełnie innych warunkach. Ale do tego czasu aktywność europejska powinna była być większa, bo Łukaszenka to partner, który oszukuje, nie jest najbardziej wiarygodnym rozmówcą” – powiedział.

Zdaniem byłego polskiego prezydenta dziś niemożliwe jest mówić o jakkolwiek dobrych relacjach z reżimem Łukaszenki, podczas gdy ten więzi setki obywateli i aktywistów, w tym polskiego dziennikarza Andrzeja Poczobuta.

“Jeśli Białoruś dostanie choćby szansę na suwerenność, myślę, że relacje się ożywią. Potrzebne są nam kontakty gospodarcze, jesteśmy wzajemnie zainteresowani handlem, tranzytem, ponieważ oba kraje są stosunkowo płaskie i leżą na trasie między Wschodem a Zachodem” – powiedział Aleksander Kwaśniewski
lp/ belsat.eu



#Biełsat #rozmawiał #Aleksandrem #Kwaśniewskim #prezydentem #Polski #latach #stosunkach #bi..

Żródło materiału: BIEŁSAT

Polecane wiadomości