20.6 C
Warszawa
19 września, 2024, 22:33
MigranciwPolsce.pl
Dron rakietowy Palanycia może stać się poważnym problemem dla rosyjskich najeźdźców - stwierdził eks...

Dron rakietowy Palanycia może stać się poważnym problemem dla rosyjskich najeźdźców – stwierdził eks…


Jak donosi Biełsat:
Dron rakietowy Palanycia może stać się poważnym problemem dla rosyjskich najeźdźców – stwierdził ekspert wojskowy, pilot-instruktor, pułkownik rezerwy SZU Roman Switan. Powiedział on, że w zasięgu nowej broni znajduje się ponad 20 rosyjskich lotnisk, nie licząc magazynów paliw i amunicji.

Według pułkownika rezerwy broń ma formę “rury ze skrzydłami”. Posiada dwuobwodowy silnik turboodrzutowy, za pomocą którego może latać na dystans do 1000 kilometrów. Palanycia uzbrojona jest w głowicę, która może ważyć do 500 kilogramów.

Switan podkreślił, że ponieważ jest to dron rakietowy, może być stosunkowo tani, bo wymaga jedynie komunikacji z satelitą lub bezpośredniego sterowania, ale na takim zasięgu jest to technicznie trudne zadanie.

To poważny mechanizm nacisku na Rosjan – uważa ekspert.

Zauważył, że nowa broń z pewnością dotrze do Wołgi i prawdopodobnie dalej. Według niego w tym promieniu znajduje się około 20-25 rosyjskich lotnisk wojskowych. Switan dodał, że “gdyby takich Palanyc było sto” w tym samym czasie na niebie, Rosjanie byliby w stanie zestrzelić 50, ale reszta przeszłaby przez ich obronę przeciwlotniczą. Jednak nawet w tym przypadku dron wykona zadanie, biorąc na siebie rakietę wroga, która może być droższa od samej Palanyci.

Wcześniej ukraiński portal wojskowo-analityczny Defense Express poinformował, że pojawienie się takiej broni znacząco skomplikowałoby życie rosyjskich sił powietrznych, gdyż znacznie trudniej byłoby im chronić bazy wojskowe. Jednak zdaniem analityków portalu Palanycia ma zarówno zalety, jak i wady.

Po stronie plusów analitycy zauważają, że silnik odrzutowy jest znacznie mocniejszy niż silnik śmigłowy. Dlatego taki dron może być mniejszy i szybszy od zwykłego, lub mieć takie same wymiary i zabierać na pokład więcej materiałów wybuchowych.

– Ale wszystko ma swoją cenę, a silniki odrzutowe mają swoje wady. Główną z nich, szczególnie w przypadku zastosowania w dronach, jest cena. Są droższe od konwencjonalnych silników spalinowych. Ponadto większa prędkość oznacza, że wymagania stawiane całej konstrukcji drona zwiększają się z punktu widzenia niezawodności i trwałości materiałów. Z grubsza rzecz biorąc, dron ze śmigłem można złożyć z rur wodociągowych, ale odrzutowy – już nie – podsumowali eksperci



#Dron #rakietowy #Palanycia #może #stać #się #poważnym #problemem #dla #rosyjskich #najeźdźców #stwierdził #eks..

Żródło materiału: BIEŁSAT

Polecane wiadomości

Skip to content