2.9 C
Warszawa
22 grudnia, 2024, 03:49
MigranciwPolsce.pl
Erdoğan: Turcja bezwarunkowo popiera integralność Ukrainy...

Erdoğan: Turcja bezwarunkowo popiera integralność Ukrainy…


Jak donosi Biełsat:
Erdoğan: Turcja bezwarunkowo popiera integralność Ukrainy

Poparcie Ankary dla integralności terytorialnej, suwerenności i niepodległości Ukrainy pozostaje niezmienione, oświadczył prezydent Turcji w przesłaniu wideo do uczestników IV szczytu Platformy Krymskiej. O jego słowach poinformowała turecka agencja Anadolu.

Recep Erdoğan podkreślił, że ​​zwrot Krymu Ukrainie jest wymogiem prawa międzynarodowego. Wyraził też nadzieję, że w nadchodzącym okresie „zostaną podjęte dodatkowe kroki w celu wzmocnienia praw Tatarów krymskich, których nazwał “tataro-krymskimi Turkami”.

-“Turcja szczerze pragnie zakończyć wojnę sprawiedliwym i trwałym pokojem opartym na integralności terytorialnej, suwerenności i niepodległości Ukrainy” – stwierdził.

Wygórowane oczekiwania Putina

Tymczasem portal Middle East Eye donosi, że od ubiegłego roku wizyta Władimira Putina w Turcji jest ciągle przekładana w związku z jego niestandardowymi wymaganiami. Szef kremlowskich władz ma się domagać, by to rosyjskie myśliwce eskortowały jego prezydencki samolot. Według serwisu ma to wynikać z obaw przed zestrzeleniem go przez Ukraińców.

Przylot rosyjskich myśliwców i ich możliwe wylądowanie na tureckim terytorium to skomplikowana sprawa, gdyż natowskie systemy obrony powietrznej w Turcji mogłyby uznać jednostki za wrogie cele. Jedno ze źródeł oceniło, że Turcja nie jest skłonna do wyłączenia systemów, by przyjąć Putina. Byli tureccy ambasadorowie przyznali w rozmowie z portalem, że rosyjskie żądania są bardzo niestandardowe.

Rosyjska strona narzeka też, że trzy główne hotele w Ankarze, w których mógłby być zakwaterowany Putin, są własnością amerykańską, zatem – jak uznano – nie są bezpieczne.

Strony rozmawiają obecnie o możliwej wizycie Putina w pierwszym tygodniu października, jednak rosyjskie żądania sprawiają, że przylot jest mało prawdopodobny. Putin poprzednio był w Ankarze w 2014 r.

Ścigany Putin

3 września przywódca Rosji złożył wizytę w Mongolii, choć kraj ten jest sygnatariuszem Statutu Rzymskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK). Mongolia była pierwszym państwem-sygnatariuszem Statutu Rzymskiego, do którego Putin udał się po wydaniu wobec niego przez MTK w marcu 2023 roku nakazu aresztowania za zbrodnie wojenne, polegające na bezprawnej deportacji dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.

Turcja nie jest sygnatariuszem Statutu Rzymskiego MTK, więc Putin może złożyć wizytę w tym kraju bez obaw o aresztowanie na podstawie nakazu MTK.

Putin spotkał się po raz ostatni z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem w Astanie na początku lipca. Erdoğan zaprosił Putina do Turcji i nazwał go “szanownym przyjacielem”. Putin przyjął zaproszenie i podkreślił, że stosunki między ich krajami rozwijają się pomimo “wszelkich wyzwań”.

-“Chciałbym przyjąć pana w Turcji jak najszybciej – powiedział Erdoğan do Putina. Z pewnością przybędę” – odpowiedział wtedy rosyjski prezydent.

Ankara utrzymuje dobre stosunki zarówno z Moskwą, jak i z Kijowem, oraz jest zaangażowana w inicjatywy dotyczące eksportu ukraińskiego zboża. Erdoğan proponuje, by Turcja stała się platformą dla negocjacji między Rosją i Ukrainą. Bliskie relacje Turcji z Rosją komplikują jej stosunki z Zachodem.
jb/ Belsat wg Anadolu, PAP



#Erdoğan #Turcja #bezwarunkowo #popiera #integralność #Ukrainy..

Żródło materiału: BIEŁSAT

Polecane wiadomości