9.7 C
Warszawa
24 października, 2024, 20:23
MigranciwPolsce.pl
Mołdawskie Krajowe Centrum Antykorupcyjne (CNA) otrzymało od policji 350 zgłoszeń dotyczących przypa...

Mołdawskie Krajowe Centrum Antykorupcyjne (CNA) otrzymało od policji 350 zgłoszeń dotyczących przypa…


Jak donosi Biełsat:
Mołdawskie Krajowe Centrum Antykorupcyjne (CNA) otrzymało od policji 350 zgłoszeń dotyczących przypadków “pasywnego przekupstwa wyborczego”.
W związku z tym nałożono grzywny o łącznej wysokości około 1 miliona lejów (ok. 223 tys. zł).

Centrum wyjaśniło, że w mołdawskim prawie “pasywne przekupstwo wyborcze” to “przestępstwo polegające na żądaniu, przyjęciu lub otrzymaniu, osobiście lub przez pośrednika, przez wyborcę towarów, usług, przywilejów lub korzyści w jakiejkolwiek formie, które mu się nie należą, dla siebie lub innej osoby, w celu wykonania lub niewykonania swoich praw wyborczych w trakcie wyborów”.

Wysokość grzywny za takie przestępstwo wynosi od 25 tysięcy do 37 500 lejów mołdawskich.

Obecnie CNA bada protokoły wyborcze. W opublikowanym komunikacie zaznaczono, że osoba, która popełniła przestępstwo, zostaje zwolniona z odpowiedzialności, jeśli sama zgłosiła ten fakt i/lub aktywnie pomogła w ujawnieniu lub przeciwdziałaniu przestępstwu wyborczemu o charakterze korupcyjnym.

Komentując wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich, które odbyły się 20 października, starająca się o reelekcję prezydent Mołdawii Maia Sandu oświadczyła, że jej sztab posiada “dowody i informacje o tym, że grupa przestępcza” we współpracy z zagranicznymi “wrogimi siłami” planowała “kupić 300 tysięcy głosów”. Jeszcze przed wyborami mołdawska policja zgłaszała przypadki przekupstwa wyborców.

W Mołdawii 20 października odbyło się także referendum w sprawie integracji europejskiej kraju. Według danych Centralnej Komisji Wyborczej 50,46 procent wyborców opowiedziało się za wpisaniem europejskiego wektora rozwoju Mołdawii do ustawy zasadniczej.

Jeśli chodzi o wybory prezydenckie, Maia Sandu zdobyła 42,45 proc głosów, wygrywając pierwszą turę. Na kandydata Partii Socjalistów i byłego prokuratora generalnego Alexandra Stoianoglo zagłosowało 25,98 procent wyborców. 3 listopada odbędzie się druga tura wyborów.

Środowisko eksperckie ostrzegało, że Rosja “macza palce” w mołdawskich wyborach, chcąc uniemożliwić kontynuację proeuropejskiego kursu rozwoju kraju.

Jakub Chrust, lp/ belsat



#Mołdawskie #Krajowe #Centrum #Antykorupcyjne #CNA #otrzymało #policji #zgłoszeń #dotyczących #przypa..

Żródło materiału: BIEŁSAT

Polecane wiadomości

Skip to content