2.7 C
Warszawa
23 grudnia, 2024, 12:16
MigranciwPolsce.pl
Pięć lat temu w Wilnie pochowano Kalinowskiego i Sierakowskiego...

Pięć lat temu w Wilnie pochowano Kalinowskiego i Sierakowskiego…


Jak donosi Biełsat:

Pięć lat temu w Wilnie pochowano Kalinowskiego i Sierakowskiego

22 listopada 2019 roku na Litwie miał miejsce najważniejszy pogrzeb w historii współczesnej Białorusi.

Uroczysta msza święta w wileńskiej katedrze i kondukt pogrzebowy z asystą wojskową poprzedziły złożenie w kaplicy na Starej Rossie szczątków przywódców powstania styczniowego i ich podkomendnych.

Szkielety, które potem zidentyfikowano jako należące do Konstantego Kalinowskiego i Zygmunta Sierakowskiego, odnaleziono na Górze Zamkowej w Wilnie w 2017 roku. Przywódcy powstania styczniowego na ziemiach dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego zostali zgładzeni 22 marca 1864 roku i pochowani w tajemnicy na terenie carskich koszar, by ich mogiła nie stała się miejscem pamięci narodowej.

Pogrzeb miał charakter uroczystości państwowych, zorganizowanych wspólnie przez trzy narody dawnej Rzeczypospolitej. Mszę koncelebrowali biskupi z Litwy, Polski i Białorusi, a uczestniczyli w niej prezydenci Andrzej Duda i Gitanas Nauseda. Obecny był także Stanisłau Szuszkiewicz, pierwszy przywódca niepodległej Białorusi.

Zabrakło Alaksandra Łukaszenki, który miał w tym czasie relatywnie dobre stosunki z sąsiadami. Zgodnie z rosyjską historiografią uznaje on jednak powstanie styczniowe za zryw antyrosyjski, a co za tym idzie – antybiałoruski.

W tłumie uczestników przeważali Białorusini, którzy specjalnie na tę uroczystość przyjechali do Wilna z ojczyzny i emigracji. Konstanty Kalinowski jest dla nich bowiem jednym z najważniejszych bohaterów narodowych – ojcem narodu, który pierwszy zwrócił się do białoruskich chłopów jak do obywateli i pisząc po białorusku wezwał do walki o wolność od rosyjskiej okupacji.

Pogrzeb Kalinowskiego stał się dla młodego pokolenia Białorusinów momentem przebudzenia narodowego. Przybyli do Wilna zobaczyli, ilu jest zwolenników wolności, niepodległości i dziedzictwa narodowego, wywodzonego z czasów przed carską i sowiecką okupacją. Według wielu ekspertów to właśnie ten dzień dał podwaliny pod stłumioną ostatecznie przez Łukaszenkę białoruską rewolucję 2020 roku.

Konstanty Kalinowski jest obecnie ideologicznym wrogiem numer jeden reżimu w Mińsku. Mimo to władze nie są w stanie zatrzeć pamięci o bohaterze narodowym. Jego imię wiosną 2022 roku przyjął białoruski batalion broniący Kijowa przed rosyjską inwazją. Obecnie jest to Pułk Kalinowskiego.

Pogrzeb bohaterów trojga narodów pięć lat temu transmitowała na żywo Telewizja Biełsat. Dzięki temu odbiorcy na Białorusi mogli uczestniczyć w wydarzeniu, o którym reżimowe media milczały
pj / belsat.eu



#Pięć #lat #temu #Wilnie #pochowano #Kalinowskiego #Sierakowskiego..

Żródło materiału: BIEŁSAT

Polecane wiadomości