19.6 C
Warszawa
12 czerwca, 2024, 17:16
MigranciwPolsce.pl
ukraina-w-ue

Przewodniczący Rady Europejskiej: przyszłość Ukrainy jest w Unii Europejskiej

Jak informuje Belsat w Kijowie odbył się szczyt Ukraina-Unia Europejska. Wśród poruszanych tematów była realizacja umowy stowarzyszeniowej Kijowa i Brukseli, kolejny pakiet sankcji na Rosję oraz integracja Ukrainy z europejskim rynkiem.

Prezydent Wołodymyr Zełenski mówił, że chodzi, między innymi, o integrację w sferach transportu, przemysłu, finansowej, a także celnej. Dziękował też za kolejną transzę pomocy finansowej w wysokości pół miliarda euro.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła, że nie istnieje sztywny harmonogram przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej, a Kijów musi najpierw spełnić pewne wymagania.

Zaznaczyła też, że przedmiotem rozmów był kolejny pakiet sankcji, który powinien zostać uchwalony do 24 lutego – 1. rocznicy rozpoczęcia rosyjskiej agresji na pełną skalę. Ma on objąć, między innymi, podzespoły używane przez Rosjan do produkcji dronów. Moskwa powinna liczyć się ze stratami w wysokości 10 miliardów euro.

– Rosja i rosyjskie społeczeństwo już płaci wysoką cenę w związku z wprowadzeniem sankcji – powiedziała.

Wołodymyr Zełenski dodał jednak, że powinien on dotyczyć także energetyki jądrowej. Zapewne nie zgodzą się na to Węgry ściśle współpracujące z Rosją przy budowie elektrowni w Paks.

Szef państwa wspomniał także o sytuacji na froncie. Podkreślił, że kluczowe znaczenie dla Ukrainy ma dostarczenie jej przez sojuszników pocisków dalekiego zasięgu. Tylko wtedy Ukraińcy mają szansę obronić Bachmut i wyzwolić część Donbasu okupowaną przez Rosję.

– Im silniejsza będzie ukraińska obrona przeciwrakietowa, tym szybciej zakończy się agresja Rosji i zapewnione zostanie bezpieczeństwo dla Ukrainy i Europy – dodał ukraiński przywódca.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zapewniał, że Bruksela będzie wspierać Ukrainę.

– Ukraińcy, dokonaliście wyboru wolności, demokracji i rządów prawa. My w Unii Europejskiej też podjęliśmy decyzję: wasza przyszłość jest z nami, we wspólnej Unii Europejskiej -zapewniał.

Dodał, że Kreml nie przestraszy Wspólnoty, aby ta nie wspierała Kijowa.

pp/belsat.eu wg PAP, UkrPrawda, transmisja

Źródło:https://belsat.eu/pl/news/

Polecane wiadomości

Skip to content