19.1 C
Warszawa
30 września, 2023, 18:12
MigranciwPolsce.pl
leopard-czolg

Szef MON: szkolenia Ukraińców w obsłudze Leopardów w Polsce zajmą kilka tygodni

Jak informuje Belsat
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, potwierdził w Kijowie, że Polska przystąpiła już do szkolenia ukraińskich żołnierzy, ucząc ich obsługi czołgów Leopard.

– Oczywiście są pewne procesy szkolenia, ale my mamy świadomość sytuacji wyjątkowej, w jakiej znalazła się Ukraina. Szkolenie na pewno będzie efektywne i pozwoli żołnierzom ukraińskim zapoznać się z tymi czołgami w taki sposób, który gwarantuje umiejętność posługiwania się tymi czołgami – zaznaczył Błaszczak.

Pytany na wspólnej konferencji prasowej, jak długo potrwa to szkolenie, minister odpowiedział, że nie jest to na pewno kwestia miesięcy.

– To jest kwestia na pewno nie dni i nie miesięcy. To jest kwestia tygodni – podkreślił szef MON.

Reportaż ze szkoleń zaprezentowała niedawno ukraińska telewizja 1+1.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow jako przykład szybkiego i efektywnego szkolenia żołnierzy jego kraju w Polsce wskazał szkolenie z obsługi armatohaubic Krab.

– Szkolenie z obsługi fantastycznych polskich Krabów o kalibrze 155 mm miało trwać, według minimalnego programu, trzy miesiące. Nasi artylerzyści przygotowali się w ciągu trzech tygodni i niszczą już wroga, wykorzystując polskie Kraby. A więc ze wszystkim zdążymy – zapewnił Reznikow.

Minister Błaszczak poinformował, że ministrowie obrony państw NATO złożą ostateczne deklaracje w sprawie przekazania Ukrainie Leopardów podczas kolejnego spotkania tzw. formatu Ramstein, które ma odbyć się w połowie lutego w Brukseli.

Ministrowie pytani byli na konferencji także o dostawy samolotów dla Ukrainy.

– My mamy już pewne doświadczenia dotyczące MiG-ów 29, więc mogę odpowiedzieć w tej sposób, że taka decyzja musi być podjęta przez wszystkich sojuszników NATO – wyjaśnił minister Błaszczak.

Szef ministerstwa obrony Ukrainy wyjaśnił, że ciężka broń z Zachodu potrzebna jest do kontrofensywy i przerwania rosyjskich linii obrony.

– Prowadzimy, oczywiście, rozmowy w sprawie platformy lotnictwa taktycznego. Czy będą to samoloty F-16, Gripen, czy jakieś inne, jest kwestią dyskusji z partnerami z NATO – oświadczył Reznikow.

Ukraińscy żołnierze są także szkoleni w Niemczech z systemu obrony powietrznej Patriot. Grupa 70 Ukraińców wylądowała już we wtorek i miała w czwartek rozpocząć szkolenie.

W porozumieniu z USA niemiecki rząd chce dostarczyć Ukrainie cały system Patriot do obrony przed rosyjskimi atakami.

pp/belsat.eu wg PAP
Źródło:https://belsat.eu/pl/news/\

Polecane wiadomości

Ukraiński wywiad wojskowy zwerbował rosyjskiego żołnierza Daniiła Alfiorowa, który w ramach współpra…

BELSAT

Premiera “Znachora” na Netflixie prawie zbiegła się z rocznicą śmierci autora powieści Tadeusza Dołę…

BELSAT

Po podpisaniu umowy armia może m.in. zacząć budowę umocnień w normalnych warunkach pokoju, informują…

BELSAT

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej