1.7 C
Warszawa
18 stycznia, 2025, 22:36
MigranciwPolsce.pl
Wczoraj węgierski premier stwierdził, że wraz z przejęciem władzy w USA przez Do…

Wczoraj węgierski premier stwierdził, że wraz z przejęciem władzy w USA przez Do…


Jak donosi Biełsat:
Wczoraj węgierski premier stwierdził, że wraz z przejęciem władzy w USA przez Donalda Trumpa nadeszła “nowa era” i czas wyrzucić sankcje przeciwko Rosji “za okno”.

Premier Węgier Viktor Orbán zagroził wstrzymaniem procesu rozszerzenia sankcji wobec Rosji. Jego zdaniem, wraz z początkiem urzędowania w USA administracji Donalda Trumpa, powinny one zostać zniesione. Jak napisał The Moscow Times, zagrożenie to zmusiło Brukselę do opracowania planów mających na celu uratowanie przynajmniej części restrykcji.
– Nadszedł czas, aby pozbyć się sankcji i zbudować z Rosjanami relacje wolne od sankcji – powiedział w piątek Viktor Orbán w państwowym radiu, dodając, że trzeba je wyrzucić za okno.
Orbán czeka na “nową erę”

Jego zdaniem administracja Trumpa ma rozpocząć „nową erę” po jego inauguracji przyszłym tygodniu, a UE będzie potrzebowała „kilku miesięcy”, aby zmienić swoje stanowisko w sprawie sankcji, uważa Orbán. Nie powiedział, że zawetuje ich kontynuację, gdy kolejny sześciomiesięczny okres obowiązywania zakończy się 31 stycznia. Jednak w grudniu węgierski przywódca ostrzegł swoich kolegów z UE, że nie jest gotowy na przedłużenie sankcji: czeka na inaugurację Trumpa i jeśli odważy się je złagodzić, on, Orbán, spróbuje nakłonić Brukselę, by poszła w ślady Waszyngtonu.

Ponieważ utrzymanie sankcji wymaga jednomyślnej zgody przywódców wszystkich krajów UE, działania Orbána, jeśli odważy się je podjąć, automatycznie doprowadzą do zniesienia środków – od embarga naftowego i sankcji sektorowych po zamrożenie rezerw walutowych. Dlatego Bruksela zaczęła szukać sposobów, aby utrzymać przynajmniej pewną dźwignię nacisku na Rosję – przynajmniej po to, aby uniemożliwić jej zwrot 190 miliardów euro zdeponowanych w depozycie Euroclear, pisze Financial Times.

Dekret z czasów II wojny światowej

Aby to zrobić, trzeba będzie skorzystać z ograniczeń krajowych. Ponieważ aktywa fizycznie znajdują się w posiadaniu belgijskiej firmy, jedną z opcji awaryjnych jest posłużenie się dekretem wojskowym wydanym w 1944 r. – powiedziało gazecie czterech urzędników biorących udział w rozmowach. Umożliwia królowi Belgów Filipowi zablokowanie wycofywania aktywów z kraju. Biuro prasowe króla Belgii poinformowało, że rząd uchwali dekret, ale monarcha będzie musiał go podpisać.

Aktywa w Euroclear stanowią większość rezerw walutowych Rosji zablokowanych przez kraje zachodnie (około 300 miliardów dolarów). Dochód z nich służy jako zabezpieczenie pożyczek w wysokości 50 miliardów dolarów, jakie kraje G7 i UE postanowiły udzielić Ukrainie. Aktywa są niezbędne do generowania dochodu w okresie dziesięciu lat, po którym nastąpi spłata zaciągniętych pożyczek.

Jeśli jednak sankcje zostaną zniesione, „pieniądze znajdą się w Rosji następnego dnia”, ponieważ pośrednicy finansowi nie będą mieli podstaw prawnych do ich przechowywania – powiedział jeden z urzędników dziennikowi Financial Times.
– Jestem tym poważnie zaniepokojony i inni również powinni być” – powiedział wysoki rangą dyplomata UE, który regularnie rozmawia z węgierskimi urzędnikami – Prawdopodobieństwo, że Orbán się nie podda, jest wysokie.
W czwartek János Bóka, minister spraw europejskich Węgier powiedział dziennikarzom, że skoro w administracji USA zachodzą obecnie znaczące zmiany, musi nastąpić merytoryczna wymiana poglądów, zanim Węgry podejmą decyzję o przedłużeniu sankcji o kolejne sześć miesięcy.
– Chcemy odłożyć naszą decyzję do czasu, aż dowiemy się, jak administracja USA postrzega przyszłość sankcji – dodał.

Optymizm nieco przedwczesny?

O tym, że optymizm węgierskiego premiera, co do znoszenia sankcji wobec Rosji może być przedwczesna mogą świadczyć czwartkowe słowa Scota Besanta, kandydata Trumpa na stanowisko Sekretarza Skarbu USA. Na przesłuchaniu w Senacie zagroził Rosji zaostrzeniem sankcji, aby zmusić Władimira Putina do negocjacji w sprawie Ukrainy. Jak napisał Bloomberg, doradcy Trumpa opracowują strategię głębokich sankcji, która ma pomóc w osiągnięciu porozumienia dyplomatycznego między Rosją a Ukrainą.

Jedno z dwóch podejść zakłada złagodzenie sankcji wobec rosyjskich producentów ropy, jeśli pomoże to w osiągnięciu porozumienia pokojowego. Drugą opcją jest zaostrzenie sankcji, aby zwiększyć presję na Moskwę.

Optymizmu w tej sprawie nie ma też rosyjski minister finansów Anton Siłuanow. W rozmowie z pracownikiem agencji TASS stwierdził, że byłoby wspaniale gdyby udało się zachodnie sankcje do kosza, jednak na razie Rosja musi przygotowywać się do najgorszego scenariusza i wychodzić z założenia, że sytuacja finansowa Rosji “nie będzie prosta”.

jb / belsat.eu wg East24.info



#Wczoraj #węgierski #premier #stwierdził #że #wraz #przejęciem #władzy #USA #przez #Do..

Żródło materiału: BIEŁSAT

Polecane wiadomości