8.5 C
Warszawa
2 listopada, 2024, 13:25
MigranciwPolsce.pl
Wilno zwróciło się do Międzynarodowego Trybunału Karnego na podstawie materiałów zebranych przez bia...

Wilno zwróciło się do Międzynarodowego Trybunału Karnego na podstawie materiałów zebranych przez bia…


Jak donosi Biełsat:
Wilno zwróciło się do Międzynarodowego Trybunału Karnego na podstawie materiałów zebranych przez białoruską opozycję na emigracji. Mają one dowodzić popełnienia zbrodni przeciwko ludzkości przez reżim w Mińsku. To otwiera drogę do ewentualnego wydania nakazów aresztowania białoruskiego dyktatora i jego otoczenia.

-Ten dzień zapisze się w historii Białorusi, ponieważ dokonano pierwszego i, jak dotąd, najważniejszego kroku na drodze do sprawiedliwości dla narodu białoruskiego, dla setek tysięcy ofiar zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych przez dyktatora Łukaszenkę i jego wspólników – powiedział zastępca liderki Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego, szef Narodowego Zarządu Antykryzysowego (NAU) Paweł Latuszka w związku z przekazaniem przez rząd Litwy materiałów do Biura Prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze dotyczących zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych przez Alaksandra Łukaszenkę.

Narodowy Zarząd Antykryzysowy gromadzi i przygotowuje materiały o zbrodniach reżimu Łukaszenki od kwietnia 2023 roku. W lipcu 2023 roku eksperci NAU, we współpracy z Centrum Prawa i Demokracji “Justice Hub”, przygotowali obszerny raport, zawierający fakty dotyczące zbrodni, dowody ich popełnienia oraz narzędzia do pociągnięcia winnych do odpowiedzialności. Część tych zbrodni ma charakter transgraniczny – są one popełniane zarówno na terytorium Białorusi, jak i na terytoriach państw sygnatariuszy Statutu Rzymskiego, w tym Litwy czy Polski.

Zebrane dokumenty zostały następnie przekazane Ministerstwu Sprawiedliwości Litwy. Strona litewska doszła do jednoznacznego wniosku – istnieją wystarczające podstawy, by sądzić, że Łukaszenka i jego klasa rządząca dopuszczają się zbrodni przeciwko ludzkości.

Dziś rząd Litwy, uzupełniwszy te informacje międzynarodową ekspertyzą, przekazał odpowiednie dokumenty do Biura Prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego, aby rozpocząć śledztwo.

W wyniku tego, po raz pierwszy w historii MTK, państwo sygnatariusz przekazuje sprawę, która dotyczy terytorium państwa niebędącego stroną Statutu Rzymskiego.

-Litwa była pierwszym państwem, które zwróciło się do MTK w związku z sytuacją na Ukrainie, a ostatecznie wydano nakaz aresztowania Putina. Teraz zwracamy się do MTK o zbadanie sytuacji na Białorusi i oczekujemy nakazu aresztowania Łukaszenki – powiedziała szefowa Ministerstwa Sprawiedliwości Litwy Ewelina Dobrowolska.

Co zostało przekazane do Międzynarodowego Trybunału Karnego?

MTK otrzymał fakty dotyczące dwóch rodzajów zbrodni popełnianych przez reżim Łukaszenki: deportacja oraz prześladowanie Białorusinów za granicą, a także “inne nieludzkie akty o podobnej wadze”.

Deportacja. Reżim Łukaszenki wymusił na ludności cywilnej opuszczenie terytorium Białorusi, tworząc atmosferę strachu i terroru poprzez nieludzkie, okrutne i poniżające traktowanie, politycznie motywowane pozbawienie wolności, tortury, gwałty, zabójstwa polityczne, pozbawienie podstawowych praw obywatelskich.

Według raportu z 2023 roku Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy oraz oceny Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka z 2024 roku około 300 tysięcy Białorusinów zostało zmuszonych do opuszczenia Białorusi. To około 3,5 procent całej populacji kraju.

-Liczby te są naprawdę przerażające. Potwierdzają one ogromną skalę zbrodni – zaznaczyła białoruska opozycja.

Prześladowanie Białorusinów za granicą. Ta zbrodnia obejmuje szereg działań reżimu Łukaszenki, w tym:

groźby utraty życia i zdrowia;
prześladowanie krewnych na Białorusi;
konfiskatę majątku;
motywowane politycznie wyroki;
pozbawianie dostępu do podstawowych usług publicznych;
pozbawianie możliwości otrzymania paszportu (człowiek nie może udowodnić swojej tożsamości, co oznacza pozbawienie go praw do usług publicznych, a zatem pozbawienie podstawowych praw);
prześladowanie określonej grupy ludzi z powodów dyskryminacyjnych;
używanie mowy nienawiści.

-Łukaszenka przez lata swoich rządów stworzył państwową machinę masowych represji. Taka jest jego polityka – polityka prześladowań, dyskryminacji przeciwników – podkreślił Paweł Latuszka.

-Wzywamy inne kraje do podjęcia podobnego kroku jak Litwa. Pociąg „Mińsk – Haga” z pasażerami Łukaszenki ruszył i nikt go nie zatrzyma. Łukaszenka i jego współpracownicy staną przed trybunałem. Potrzebujemy wsparcia jak największej liczby krajów, aby odpowiedzialność przyszła jak najszybciej. Jesteśmy pewni, że doprowadzi to do wydania nakazu aresztowania Łukaszenki – dodał.

Po upadku reżimu Łukaszenki, Białoruś stanie wraz ze społecznością międzynarodową na straży sprawiedliwości. Statut Rzymski Międzynarodowego Trybunału Karnego będzie pierwszym traktatem ratyfikowanym przez nową Białoruś – zapewniła z kolei Swiatłana Cichanouskaja, szefowa Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego.



#Wilno #zwróciło #się #Międzynarodowego #Trybunału #Karnego #podstawie #materiałów #zebranych #przez #bia..

Żródło materiału: BIEŁSAT

Polecane wiadomości

Skip to content