17.9 C
Warszawa
18 lipca, 2024, 04:38
MigranciwPolsce.pl
BELSAT

Zmarł polski wolontariusz ranny w ostrzale pod Bachmutem

Jak informuje Belsat
Dziś dotarła do nas smutna wiadomość: nasz przyjaciel Marek, wolontariusz dostarczający pomoc humanitarną na Ukrainie, zmarł w szpitalu w wyniku odniesionym ran – poinformowała wczoraj wieczorem Inicjatywa „Nehemiasz”.

18 marca polska inicjatywa pomocowa „Nehemiasz” podała, że ​​jej dwaj wolontariusze zostali ranni w wyniku rosyjskiego ostrzału na terytorium Ukrainy. Lżejsze rany odniósł mieszkający na stałe w Polsce Obywatel Ukrainy. Z kolei ciężej ranny został obywatel Polski.
W piątek Inicjatywa „Nehemiasz” podała, że ​​lżej ranny wolontariusz jest już w Polsce, natomiast „drugi ma zostać przewieziony do innego miasta na Ukrainie w celu dalszego leczenia i późniejszej ewakuacji do Polski. Jego stan wciąż jest określany jako poważny. Podkreślono, że „nad ewakuacją czuwa Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej, który utrzymuje także bieżący kontakt z rodzinami obu chłopców”.

W weekend Inicjatywa „Nehemiasz” podała kolejne informacje o stanie zdrowia wolontariuszy. W poniedziałek poinformowano, że „stan naszego młodego wolontariusza poprawia się, choć nadal jest poważny…”.

W poniedziałek Inicjatywa „Nehemiasz” poinformowała PAP o śmierci hospitalizowanego w Ukrainie wolontariusza.

– Dziś nadeszła do nas wiadomość, której nigdy nie chcieliśmy usłyszeć: nasz przyjaciel Marek , wolontariusz dostarczający pomoc humanitarną na Ukrainie, zmarł w szpitalu z powodu odniesionych.

– Marek wyjeżdżał z pomocą na Ukrainę od jesieni 2022 r. Bardzo poważnie podszedł do tych wyjazdów i zaangażował się w ich przygotowanie, kontakty z wizytą ukraińską oraz aktywny w nich udział. Był w Irpieniu, Fastowie, na Zaporożu iw Donbasie..- napisano.

Inicjatywa „Nehemiasz” podała, że ​​„w czwartek 16.03. barbarzyński ostrzał dosięgnął jego, jego kolegę i 4 innych cywilów podczas dostarczania pomocy humanitarnej na trasie Konstantynówka – Czasiw Jar”. Rejon ten jest zapleczem bronionego przez Ukraińców Bachmutu, a droga, jako główna trasa zaopatrzenia, znajduje się pod ostrzałem.

– Mimo błyskawicznej ewakuacji i skutecznemu profesjonalizmowi ukraińskich medyków, którzy w ciągu kilku wielogodzinnych operacji walczyli o jego życie, Marek zmarł dziś przed południem w klinice w Kijowie – napisano.

pj/ belsat.eu wg PAP

Źródło: https://belsat.eu/pl/news/28-03-2023-zmarl-polski-wolontariusz-ranny-w-ostrzale-pod-bachmutem

Zdjęcie: facebook.com/inicjatywa.nehemiasz

Polecane wiadomości

Skip to content