‼️80-ta rocznica 2 Sierpnia Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti-Samudaripen
‼️W czasie II wojny światowej skazani przez Hitlera na zagładę Romowie, mieli swój Holokaust/Samudaripen , który przez wiele lat był zapominany, świadomie ukrywany, zepchnięty w cień jako „mniej ważny”.
KL Auschwitz dla narodu romskiego jest symbolem zagłady. 2 sierpnia na terenie byłego familijnego obozu cygańskiego (Familienzigeunerlager) w Auschwitz II – Birkenau, Romowie spotykają się by uczcić ofiary Holokaustu. To właśnie tego dnia, w 1944 r. w komorach gazowych straciło życie 4,3 tysiące Romów – dzieci, kobiet i mężczyzn.
W tym samym obozie w Auschwitz od początku wojny zginęło ponad 21. tyś Romów
W wielu obozach zginęło około 500 tysięcy Romów, ale większość z nich , którzy prowadzili wędrowny tryb życia zmuszona była w okresie wojny ukrywać się w lasach i tam zginęli z rąk oprawców nazistowskich.
Do dziś liczba ich nie jest znana. O romskiej zagładzie, której sprawcami były władze hitlerowskie III Rzeszy w czasie II wojny światowej przez wiele lat świat milczał. Niemcy rozpoczęli eksterminację Romów już w 1941r. Byli więzieni w wielu miejscach zagłady. Ich tragiczne losy nie są tylko związane z miejscem z symbolem jakim jest obóz koncentracyjny KL Auschwitz.
Naród romski, podobnie jak i żydowski, przetrwał piekło holokaustu. Swoje istnienie okupił z setek tysięcy niewinnych, bezradnych ludzi. Zamordowanym ludziom nikt już nie wróci życia i nie odwróci ich tragicznego losu. Można i należy jedynie ocalić pamięć o nich samych, aby ofiara, jaką złożyli Romowie nie poszła na marne i żeby stanowiła ostrzeżenie dla współczesnych przed zgubnymi skutkami ideologii opartej na nienawiści rasowej oraz głoszącej kult siły i przemocy.
#SAMUDARIPEN #Romowie #Pamięć
Central Roma Council in Poland Karolina Kwiatkowsk
Żródło materiału: Centralna Rada Romów