4.7 C
Warszawa
17 listopada, 2024, 18:41
MigranciwPolsce.pl
Centralna Rada Romów w Polsce

Centralna Rada Romów w Polsce – razem przeciw wykluczeniu Romów

Historia
1992
Inicjatorem powstania Centralnej Rady Romów był Stanisław Stankiewicz. Działacz romski na arenie międzynarodowej i krajowej. Jego założeniem było aby organizacja przeciwdziała wykluczeniu Romów na płaszczyźnie edukacyjnej, zawodowej i społecznej.

Od 17. lat CRR prowadzi rzecznictwo społeczne, polityczne, prawne, wdraża rozwiązania w sferze edukacji i dialogu międzykulturowego. Jesteśmy konsultantami dla administracji państwowej, samorządów, org. międzynarodowych i lokalnych.

Nasze gr. docelowe to administracja państwowa i samorządowa, politycy, opinia publiczna i biznes, polskie i międzynarodowe org. pozarządowe. Prowadzimy lokalne działania dla dzieci, młodzieży i dorosłych Romów oraz społ. większościowego

Nasze działania rzecznicze: konsultacje do prac nad ustawą o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Działaliśmy w zespole ds. Romów przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, konsultowaliśmy prace Komisji Wspólnej ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych. W 2011r. przyczyniliśmy się do ustanowienia przez polski parlament 2VIII Dniem Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Współpracujemy z posłanką Moniką Rosą w zakr. rzecznictwa przeciw wykluczeniu dzieci romskich w syst. edukacji

Pracujemy jako eksperci przy tworzeniu i ewaluacji progr. dot. przeciwdziałania wykluczeniu Romów: Programu na rzecz społ. romskiej oraz Programu integracji społecznej Romów (MSWiA), Programów finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego: 1.3.1POKL Komponent Romski, 2.7POWER dla osób zagrożonych wykluczeniem społ. Skierowaliśmy uwagi do Unii Europejskiej dot. przeciwdziałania wykluczeniu Romów w perspektywie finansowej 2021-2027

Ze Stowarzyszeniem Żydowskim Czulent przedłożyliśmy uwagi do Projektu Krajowego Programu Działań na rzecz Równego Traktowania na lata 2021-2030.

Stworzyliśmy rekomendacje do Projektu Programu Współpracy Ministerstwa Edukacji i Nauki w zakresie działań administracji, oświaty i wychowania z organizacjami pozarządowymi.

Zarząd Stowarzyszenia 

Karolina Kwiatkowska, sekretarz CRR. Działa na rzecz społeczności romskiej od ponad 20 lat. Kulturoznawca, dziennikarka. Trener antydyskryminacyjny. Absolwentka Uniwersytetu w Białymstoku. Prowadzi rzecznictwo społeczne, polityczne, prawne, wdraża rozwiązania w sferze edukacji i dialogu międzykulturowego. Jest konsultantką dla administracji państwowej, samorządów oraz organizacji międzynarodowych. Prowadziła konsultacje do prac nad ustawą o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym; była w zespole ds. Romów przy MSWiA. Prowadziła rekomendacje na potrzeby Komisji Wspólnej ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych; oraz Programów Unijnych skierowanych do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Konsultowała Prace nad Ustawą dotyczącej uchwalenia 2 sierpnia jako Dniem Pamięci o Zagładzie Romów.

Była ekspertką ds. edukacji i rzeczniczką prasową European Roma and Travelers Forum afiliowanej przy Radzie Europy. Współautorka wielu badań dot. funkcjonowania dzieci romskich w polskim systemie edukacji i Romów na rynku pracy. Współtwórca programu edukacyjnego dla podniesienia kompetencji dla Asystentów Edukacji Romskiej. Ekspert edukacyjny w International Romani Union (Światowa Organizacja Romów).

Karol Kwiatkowski, wiceprezes Centralnej Rady Romów w Polsce wiceprezydent International Romani Union- Światowej Organizacji Romów. Od ponad 17 lat zajmuje się edukacją i integracją ekonomiczną Romów,. Współautor wielu badań i raportów dot. funkcjonowania Romów w edukacji i na rynku pracy. Od 2004 roku pracuje nad rzecznictwem interesów Asystentów Edukacji Romskiej. W ramach samo rzecznictwa dąży do budowy ogólnopolskiego systemu podnoszenia kwalifikacji zawodowych AER. Twórca wielu badań i raportów.

Prowadził konsultacje nad Ustawą dotyczącą uchwalenia 2 sierpnia jako Dniem Pamięci o Zagładzie Romów.

Były ekspert Eurpean Roma and Travellers Forum przy Radzie Europy. Były członek Zespołu do Spraw Romskich przy MSWiA . Trener wielokulturowości oraz trener antydyskryminacyjny.

Stanisław Stankiewicz, prezes CRR, przez 2 kadencje Prezydent International Romani Union, obecnie przewodniczący Parlamentu IRU, przedstawiciel IRU w ONZ; członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej; były dyrektor w Soros Roma Foundation (Szwajcaria); przewodniczy Council of Polish Roma; członek Międzynarodowej Grupy Mediacyjnej-Roma and Siti Contact Point przy Office Democratic Institutions and Human Rights.

Misja: 
Stowarzyszenie specjalizuje się w szkoleniach z zakresu wielokulturowości i edukacji międzykulturowej , a zwłaszcza kultury romskiej i jej wpływu na zachowania zawodowe i społeczne Romów. Zajmujemy się także organizowaniem i realizacją działań aktywizacyjnych dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Znaczna część naszej oferty skierowana jest do pracowników instytucji publicznych, którzy w swojej pracy kontaktują się z przedstawicielami innych kultur. Pracujemy w Polsce i zagranicą. Stosujemy nowoczesne metody szkoleń, których skuteczność jest zweryfikowana w badaniach. Wykorzystujemy w swoich działaniach wiedzę wynikającą z doświadczenia zawodowego i osobistego. Od wielu lat pracujemy w środowisku wielokulturowym i dzięki temu opieramy się na sprawdzonych w praktyce metodach szkoleniowych.

Współpracujemy z instytucjami publicznymi i przedsiębiorstwami. Do realizacji szkoleń zatrudniamy pasjonatów, którzy nie tylko posiadają dużą wiedzę teoretyczną, ale także wieloletnie doświadczenie w pracy z różnymi grupami odbiorców. Taki zespół gwarantuje uzyskanie pozytywnych rezultatów i umiejętność dostosowania metod szkolenia do specyfiki uczestników szkoleń. Zapewniamy indywidualne podejście do potrzeb w celu uzyskania jak najlepszych efektów.

Stowarzyszenie ma duże doświadczenie w realizacji projektów finansowanych ze środków publicznych. Od 2013 r. realizuje projekty w ramach POKL, Poddziałanie 1,3,1 (jako lider lub partner a także Programie 2.7 POWER).

Kolejnym etapem jest prowadzenie szczegółowych ewaluacji programów pilotażowych oraz sporządzanie raportów wybranych działań w ramach Projektu MISARN: 3 edycji szkoleń Rozwoju Umiejętności Życiowych.

Współpracujemy z Asystentami Edukacji Romskiej na terenie całego kraju. Przy współpracy z nimi tworzymy programy edukacyjne dla dzieci romskich.
Kolejnym partnerem są organizacje zajmujące się edukacją międzykulturową i wielokulturowością aby wzmacniać edukację, włączać i przeciwdziałać wykluczeniu.

 

Źródło: https://romowie.pl/

Polecane wiadomości

Skip to content