Międzynarodowy Dzień Romów obchodzony jest 8 kwietnia
To święto ma na celu uhonorowanie kultury i dziedzictwa romskiego, a także zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi boryka się społeczność romska na całym świecie.
Międzynarodowy Dzień Romów został ustanowiony podczas IV Międzynarodowego Kongresu Romów, który odbył się w Jadwisinie pod Warszawą organizowany przez International Romano Union pod patronatem UNESCO. W trakcie kongresu powiewała flaga romska oraz wybrzmiał hymn Romów – Gelem, Gelem.
Ten Dzień ma na celu zwiększenie świadomości na temat kultury romskiej i jej historii, a także walki z dyskryminacją i stereotypami.
Promowanie praw człowieka, praw Romów oraz zwracania uwagi na ich trudną sytuację społeczną, ekonomiczną i polityczną.
Obchody obejmują różne wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty, wystawy, warsztaty oraz prezentacje twórczości artystycznej Romów.
Międzynarodowy Dzień Romów jest obchodzony w Europie i na Świecie, a organizacje pozarządowe, władze lokalne oraz same społeczności romskie organizują różnorodne wydarzenia, które często skupiają się na integracji Romów oraz promują dialog międzykulturowy .
Mimo wspólnych działań , postępów, społeczność romska w wielu krajach nadal doświadcza marginalizacji, ubóstwa, braku dostępu do edukacji i opieki zdrowotnej, a także dyskryminacji Romofobii/Antycyganizmu. Międzynarodowy Dzień Romów jest okazją do refleksji nad tymi problemami i do podejmowania działań na rzecz poprawy sytuacji Romów.
Obchody Międzynarodowego Dnia Romów są ważnym krokiem w kierunku większej akceptacji, zrozumienia i wsparcia dla tej różnorodnej i bogatej kulturowo społeczności.
Centralna Rada Romów w Polsce Centrum Doradztwa i informacji dla Romów
International Romani Union