24 C
Warszawa
3 maja, 2024, 19:46
MigranciwPolsce.pl
CRR

Spotkanie z kulturą Romów

Gelem, gelem… Spotkanie z kulturą Romów.
Romowie, to jedna z czterech mniejszości etnicznych w RP. Dziś w murach Tischnerówki udało nam się gościć jej przedstawicielkę, Panią Karolinę Kwiatkowską- sekretarza Centralnej Rady Romów, która działa na rzecz społeczności romskiej od ponad 20 lat. To kulturoznawca, dziennikarka, trener antydyskryminacyjny. Prowadzi rzecznictwo społeczne, polityczne, prawne, wdraża rozwiązania w sferze edukacji i dialogu międzykulturowego.
Jest konsultantką dla administracji państwowej, samorządów oraz organizacji międzynarodowych. Prowadziła konsultacje do prac nad ustawą o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym; była w zespole ds. Romów przy MSWiA. Prowadziła rekomendacje na potrzeby Komisji Wspólnej ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych; oraz Programów Unijnych skierowanych do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Konsultowała Prace nad Ustawą dotyczącej uchwalenia 2 sierpnia jako Dniem Pamięci o Zagładzie Romów (Porajmos).
Pani Karolina Kwiatkowska poprowadziła warsztaty edukacyjne dla klasy 2SA w towarzystwie Pana Dawida Gurfinkiela, przedstawiciela mniejszości żydowskiej w Łodzi, prezesa Stowarzyszenia HaKoach ( tłum. Siła).
Klasa 2SA poznała tradycję, zwyczaje Romów, bogatą historię a także znaczenie stereotypów budujących bariery w kontaktach międzyludzkich.
Romowie mają swój kodeks zasad, przekazywany od tysięcy lat o nazwie Romanipen
Gelem, gelem- pojechałem, pojechałem ( w luźnym tłumaczeniu) to słowa rozpoczynające słowa hymnu Romów, skomponowanego w 1969 roku przez Żarko Jovanovicia, na motywach tradycyjnej ludowej pieśni bałkańskiej. Przyjęty jako hymn narodowy na I Światowym Kongresie Romów w dniu 8 kwietnia 1971 roku.
Tekst i zdjęcia: Patrycja Tylak

Źródło: https://romowie.pl/

Polecane wiadomości

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale w każdej chwili możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej