‼️Zbliża się Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu , który obchodzony jest 27 stycznia.
🔹Pamiętając o wszystkich ofiarach ludobójstwa, na III Międzynarodowej Konferencji IHRA , która odbyła się w Londynie głównym tematem były prześladowania i ludobójstwo Romów w czasach nazistowskich”Nie milczeli. Milczono”.
🔹Uczestnicy przywieźli ze sobą nie tylko dowody archiwalne i spostrzeżenia ekspertów, ale także głęboko osobiste doświadczenia, które uczłowieczyły historię i podkreśliły pilną potrzebę działania i mówienie i tej trudnej karcie historii.
🔹Eksperci w IHRA @Stanislaw Stankiewicz Centralna Rada Romów w Polsce Centrum Doradztwa i informacji dla Romów
Karol Kwiatkowski International Romani Union
Skupili się na teraźniejszości i aktywizmie teraźniejszości, podkreślając wpływ obrońców Romów na kwestionowanie systemowych niesprawiedliwości i inspirowanie reform .
🗣️W kolejnym panelu dyskusyjny zatytułowany “Historie nieopowiedziane: agencja i działania Romów w epoce nazistowskiej i po niej” zgromadził historyków Karolę Fings, Eve Rosenhaft i Celię Donert, Freda Taikona i Dafiny Savic, aby podzielić się historiami oporu i przetrwania Romów.
📍Przeczytaj cały artykuł tutaj: https://lnkd.in/eKyPuPKk
‼️Zalecenia IHRA dotyczące nauczania i uczenia się o prześladowaniach i ludobójstwie Romów w czasach nazistowskich oferują decydentom i edukatorom praktyczne wskazówki i skuteczne podejścia do nauczania tej długo zaniedbywanej historii.
‼️Zalecenia IHRA, opracowane przez społeczność ekspertów IHRA we współpracy z UNESCO, przedstawiają historyczne i pedagogiczne przykłady, praktyczne wskazówki oraz przedstawiają głosy Romów, aby rzucić światło na znaczenie nauczania i uczenia się o ludobójstwie.
📍Zapoznaj się z nimi tutaj: https://lnkd.in/exmNif9w
Źródło:IHRA