Nasza prawniczka Julia dostała wiadomość od beneficjentki Centrum – kobiety z Erytrei, która otrzymała ochronę międzynarodową w postaci ochrony uzupełniającej w Polsce.
Cudzoziemka pierwszy raz skontaktowała się z prawniczką naszego Centrum przebywając jeszcze w detencji. Ponieważ kobieta miała widoczne problemy zdrowotne a także była ofiarą przemocy w przeszłości, prawniczka przygotowała dla niej wniosek o zwolnienie ze strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców. Komendant przychylił się do argumentacji zawartej we wniosku i postanowił zwolnić cudzoziemkę. Od tego momentu cudzoziemka przebywała w otwartym ośrodku dla cudzoziemców.
Kobieta w swojej procedurze powoływała się na obawę przed powrotem do kraju pochodzenia w związku z doznaną przemocą fizyczną. W przypadku powrotu cudzoziemki do Erytrei mogą grozić jej negatywne konsekwencje ucieczki przed służbą wojskową, gdyż za taką może zostać uznany przez władze erytrejskie wyjazd cudzoziemki bez zwolnienia ze służby wojskowej lub jej wcześniejszego odbycia. Należy podkreślić, iż Erytrejczycy nie mogą legalnie opuszczać kraju przed oficjalnym uregulowaniem ww. obowiązku. Ponadto, należy zauważyć, że służba wojskowa, do której wcielenie grozi cudzoziemce, określana jest przez organizacje praw człowieka jako praca niewolnicza. Cudzoziemka nie miała możliwości uniknięcia zagrożeń poprzez zamieszkanie w innej części swojego kraju, ponieważ Erytrea jest państwem jednolitym terytorialnie i administracyjnie, w którym obywatele są wszechstronnie i skrupulatnie kontrolowani przez organy władzy publicznej. Ponadto, władze Erytrei utrzymują ścisłą kontrolę osób przemieszczających się wewnątrz kraju. Więc obawę nieludzkiego traktowania w przypadku jej powrotu do kraju pochodzenia, organ uznał za uprawdopodobnione.
Teraz prawniczce prowadzącej sprawę pozostaje dalsze instruowanie cudzoziemki co do dalszych jej kroków w Polsce.
—
Jeżeli podoba Wam się nasza działalność i chcecie nas wesprzeć:
🩷 możecie wpłacić dowolną kwotę na naszą zrzutkę: https://zrzutka.pl/6vh67e
❤️ możecie również dołączyć do grona osób, które nam patronują na platformie Patronite: https://patronite.pl/CPPHN
💜 zachęcamy również do przeczytania raportu podsumowującego nasze działania w 2023 r.: https://www.pomocprawna.org/…/Raport-2023-HNLAC…
Żródło materiału: Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć