Strefa objęta zakazem przebywania ma zostać rozszerzona i przedłużona o kolejne 3 miesiące. Projekt rozporządzenia MSWiA trafił do konsultacji do kilkunastu organizacji społecznych, w tym Stowarzyszenia Egala, jednak czas na zgłaszanie uwag jest zaskakująco krótki i wynosi tylko 4 dni (pismo wpłynęło 28.02).
Decyzję o wyznaczeniu tak krótkiego terminu ministerstwo argumentuje „koniecznością utrzymania właściwego poziomu ochrony granicy państwowej i jej nienaruszalności, bezpieczeństwa i porządku publicznego w strefie nadgranicznej”.
Obecnie strefa obejmuje 61-kilometrowy odcinek przebiegający wzdłuż granicy polsko-białoruskiej. Obszar ma być wydłużony o dodatkowe 17 kilometrów.
Strefa objęta zakazem przebywania została ustanowiona na podstawie wprowadzonych w 2021 roku przepisów, które były szeroko krytykowane nie tylko przez ogólnopolskie i międzynarodowe organizacje, ale też przez obecnych rządzących.
Bezpośrednie konsekwencje wprowadzenia strefy ponoszą osoby uchodźcze i migranckie – na obszarze strefy służby bezkarnie stosują przemoc i praktykują zagrażające życiu wywózki. Strefa uniemożliwia również niezależny monitoring praw człowieka, co może sprzyjać poczuciu bezkarności ze strony polskich służb i prowadzić do kolejnych nadużyć.