W ostatnich tygodniach spotykamy się z mową nienawiści, agresją i groźbami na niespotykaną skalę.
Każdego dnia dostajemy dziesiątki przerażających komentarzy i wiadomości. Wyzwiska, groźby kierowane są zarówno wobec osób uchodźczych i migranckich, jak i pracownic humanitarnych i aktywistów działających na polsko-białoruskiej granicy.
Chcemy tworzyć i żyć w przestrzeni, w której nie ma miejsca na takie słowa, w której każda osoba jest szanowana bez względu na poglądy czy pochodzenie. Dlatego musimy reagować! Co może zrobić każdy i każda z nas?
🔴 Reaguj
Nie pozostawaj bierny_a, kiedy słyszysz mowę nienawiści. Odpieraj fałszywe twierdzenia faktami, odwołuj się do sprawdzonych źródeł. Możesz też po prostu powiedzieć, że nie zgadzasz się na używanie obraźliwego języka w twojej obecności. Jeśli nie czujesz się na siłach, nie musisz konfrontować się z agresorem. Zamiast tego okaż wsparcie osobie, którą dotyka mowa nienawiści.
🔴 Edukuj (siebie i innych)
Poszukaj więcej informacji o sytuacji osób uchodźczych i migranckich w Polsce i na świecie, powodach migracji i sytuacji w ich krajach pochodzenia oraz globalnych nierównościach. Dowiedz się jakiego języka używać mówiąc o tych tematach. Rozmawiaj z rodziną i bliskimi o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.
🔴 Weryfikuj fakty
Obecnie w mediach i social mediach pojawia się wiele dezinformacji na temat osób uchodźczych i migranckich i sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Zawsze sprawdzaj, czy źródło, z którego czerpiesz informacje, jest rzetelne.
🔴 Zgłaszaj
Korzystaj z opcji zgłaszania nienawistnych wypowiedzi (komentarzy, postów) w social mediach. Możesz też skorzystać z opcji blokowania użytkowników.
Publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic rasowych, narodowościowych czy etnicznych można zgłaszać do prokuratury. Mowa nienawiści w Polsce jest przestępstwem (art. 256 i 257 kodeksu karnego).
Żródło materiału: Stowarzyszenie EGALA