MigranciwPolsce.pl
Dzieci do 15. roku życia mają prawo do jednokrotnego przesłuchania w Przyjaznym…

Dzieci do 15. roku życia mają prawo do jednokrotnego przesłuchania w Przyjaznym…


Dzieci do 15. roku życia mają prawo do jednokrotnego przesłuchania w Przyjaznym Pokoju Przesłuchań, w obecności sędziego i biegłego psychologa.
Dzieci w wieku 15-18 lat tego prawa nie mają – mogą być przesłuchiwane wielokrotnie, w nieprzyjaznych warunkach, np. na komisariatach czy w prokuraturze.

Wielokrotne przesłuchania to ogromne obciążenie psychiczne, które może prowadzić do pogorszenia stanu dziecka!

Ustawodawca już 20 lat temu jasno określił cel zmian: ochrona psychiki dziecka, niezależnie od jego wieku czy roli w postępowaniu. Niestety, luka w prawie wciąż naraża starsze dzieci na negatywne skutki wielokrotnego udziału w procedurach.

Co robimy, by to zmienić?
W 2022 roku Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę złożyła petycję w Senacie, domagając się zapewnienia przyjaznego przesłuchania dla wszystkich dzieci do 18. roku życia.
Senat uznał petycję za słuszną, ale ją odrzucił, licząc na nowelizację Kodeksu postępowania karnego.
Zmiana wciąż nie została wprowadzona.

Przesłuchanie w przyjaznych warunkach to nie przywilej – to konieczność! Każde dziecko, bez względu na wiek, powinno być przesłuchiwane tylko raz i w sposób minimalizujący stres.

W dniach 17-23 lutego 2025 r. obchodziliśmy Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. W tym czasie szczególnie zwracaliśmy uwagę na prawa dzieci pokrzywdzonych przestępstwem.

#przyjazneprzesłuchanie #ochronadzieci #prawadziecka #wspd #wymiarsprawiedliwościprzyjaznydziecku #tydzieńpomocyosobompokrzywdzonymprzestępstwem



#Dzieci #roku #życia #mają #prawo #jednokrotnego #przesłuchania #Przyjaznym..

Źródło: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Polecane wiadomości