Lekarz, lekarka pediatra, lekarka medycyny rodzinnej, pielęgniarka i położna środowiskowe, poradnia podstawowej opieki zdrowotnej – to filary opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą w Polsce Gdy pracowaliśmy z przedstawicielami tego środowiska nad dostosowaniem standardów ochrony dzieci, na pytanie – co takiego jest w POZ, co odróżnia Was od innych obszarów w systemie opieki zdrowotnej – padły odpowiedzi: “Mamy wyjątkowe relacje między lekarzem i pacjentem. Nasi pacjenci są osobami, które czasem znamy od pokoleń…opiekujemy się całą rodziną, 3-4 generacjami mieszkającymi pod jednym dachem…dążeniem lekarza rodzinnego jest zdrowa populacja, naszym celem jest nie tyle leczenie, co mniejsza potrzeba leczenia, skuteczna profilaktyka… podstawową wartością jest dobrostan naszych pacjentów”.
Opublikowaliśmy “Wytyczne do standardów ochrony dzieci dla podmiotów leczniczych – dostosowanie do specyfiki POZ”. Nad komentarzem do dokumentu powstałego w Ministerstwie Sprawiedliwości pracowaliśmy wspólnie – Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Federacja Porozumienie Zielonogórskie.
Przeczytajcie dokument: https://standardy.fdds.pl/upload/pages/wytyczne-do-standardow-ochrony-dzieci-dla-podmiotow-leczniczych-dostosowanie-do-specyfiki-poz-44-1-file-1722410181439786207403337160.docx
Mamy nadzieję, że dzięki tym wytycznym podmioty lecznicze działające w podstawowej opiece zdrowotnej i medycynie rodzinnej wdrożą dostosowane do swoich potrzeb i realiów pracy standardy, które będą skutecznym narzędziem ochrony dzieci przed przemocą.
Przypominamy – na stronie https://standardy.fdds.pl/standardy-w-dzialaniu/medyczne znajdziecie webinary, podręcznik i inne materiały pomocne w opracowywaniu i wdrażaniu standardów ochrony dzieci w podmiotach leczniczych
Działania finansowane ze środków Plan International.
#Lekarz #lekarka #pediatra #lekarka #medycyny #rodzinnej #pielęgniarka #położna #śro..
Źródło: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę