18.6 C
Warszawa
20 maja, 2024, 10:02
MigranciwPolsce.pl
Samookaleczanie jest niepokojącym i coraz częściej obserwowanym zachowaniem wśró...

Samookaleczanie jest niepokojącym i coraz częściej obserwowanym zachowaniem wśró…


Samookaleczanie jest niepokojącym i coraz częściej obserwowanym zachowaniem wśród nastolatków i młodych dorosłych. Co robić, gdy problem dotyczy naszego dziecka?

Gdzie szukać pomocy?
Jest kilka miejsc, w których można szukać profesjonalnego wsparcia. Bezpłatną pomoc psychologiczną świadczą m.in. państwowe Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne; każda szkoła publiczna jest przypisana do określonej poradni. Pomoc specjalistów można uzyskać także w Poradniach Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Istnieje także możliwość uzyskania pomocy świadczonej odpłatnie – wówczas warto szukać psychoterapeuty specjalizującego się w psychoterapii dzieci i młodzieży.

Jak rozmawiać z dzieckiem?
W rozmowach z dzieckiem warto okazywać mu zrozumienie i cierpliwość, mówić wprost o tym, że zależy nam na jego dobru i że chcemy mu pomóc. Bardzo ważne jest także, by nie wymuszać na dziecku obietnicy, że nigdy więcej tego nie zrobi, ponieważ jest to poza jego kontrolą, a złamanie obietnicy może mu dać poczucie, że jest nieskuteczne i pogłębić problemy z nastrojem i samooceną.

Jeśli potrzebujesz wsparcia i informacji, możesz skontaktować się z naszymi ekspertami, dzwoniąc pod 800 100 100 lub pisząc na adres: pomoc@800100100.pl Telefon jest anonimowy, działa od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-15.00, a w czwartek dodatkowo 16:30-20:30.




Źródło: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Polecane wiadomości

Skip to content