Za nami 41. International Symposium on Child Abuse w Huntsville w Alabamie – kolebce Children Advocacy Centre (CAC) . To konferencja, podczas której od lat profesjonaliści pracujący w CAC – policjanci, psycholodzy, pracownicy socjalni, specjaliści ds. przesłuchiwania dzieci, lekarze pediatrzy i psychiatrzy – dzielą się wiedzą i dobrymi praktykami.
W 1985 roku prokurator “Bud” Kramer założył tam pierwszą placówkę, gdzie dziecko pokrzywdzone przestępstwem mogło być przesłuchiwane w przyjaznych warunkach i otrzymać wsparcie prawne, psychologiczne, medyczne i socjalne. Dziś działa już ponad 1100 akredytowanych CAC w całych Stanach Zjednoczonych. W 2024 roku wsparciem objęto aż 372 613 dzieci pokrzywdzonych przestępstwem oraz ich rodzin.
W Polsce Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę prowadzi trzy Centra Pomocy Dzieciom (CPD) oraz koordynuje rozwój Sieci CPD prowadzonych przez inne organizacje pozarządowe*. Działamy w oparciu o ten sam model, ale…
Jakie są różnice między amerykańskimi CAC a polskimi CPD?
USA: CAC są regulowane ustawowo i finansowane z budżetu (Crime Fund).
PL: CPD nie mają stabilnego finansowania i nie są wpisane do polskiego prawa.
USA: Organizacje pozarządowe współpracują z publicznymi instytucjami – wszyscy pracują pod jednym dachem.
PL: Organizacje same zatrudniają specjalistów, a współpraca z instytucjami opiera się na dobrowolnych porozumieniach.
USA: Przesłuchania prowadzą przeszkoleni profesjonaliści według protokołu NICHD.
PL: Przesłuchanie prowadzi sędzia z biegłym psychologiem, brak obowiązkowych szkoleń.
USA: CAC podlegają akredytacji, są monitorowane i mają jednolite standardy.
PL: FDDS adaptuje europejskie standardy Barnahus i tworzy narzędzia do peer review, ale to nadal rozwiązania dobrowolne.
Czy waszym zdaniem dzieci w Polsce pokrzywdzone przestępstwem zasługują na wysokiej jakości kompleksową pomoc współfinansowaną przez państwo niezależnie od miejsca w którym mieszkają?
DW: Ministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, Ministerstwo Sprawiedliwości oraz organizacje zrzeszone w polskiej sieci CPD: Fundacja Słonie na Balkonie z Lublina, Stowarzyszenie Klanza Białystok, Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży SZANSA z Głogowa, Fundacja Sempre a Frente z Lublina, Fundacja “Dziecko w Centrum” z Poznania, Stowarzyszenie Moc Wsparcia z Sosnowca, Fundacja NON LICET z Wrocławia
#CentrumPomocyDzieciom #ChildAdvocacyCenter #FDDS #ochronadzieci #CAC #Barnahus #childprotection #współpraca #przemocwobecdzieci #Alabama2025
#nami #International #Symposium #Child #Abuse #Huntsville #Alabamie #ko..