Kanada prawdopodobnie nie zostanie 51. stanem USA, a być może 28. państwem UE. Jakkolwiek irracjonalnie to nie brzmi to wobec ostatniej retoryki amerykańskiego prezydenta jaka opiera się na straszeniu cłami oraz włączeniu tego kraju do USA zaczyna to mieć trochę sensu.
Kup Najlepsze Herbaty: http://tuncia.pl
Odwiedź Nasz Sklep: https://globalista.pl
Chcemy się ciągle rozwijać dlatego potrzebujemy Waszego wsparcia! Możecie to zrobić zostając patronem kanału! Więcej po kliknięciu opcji ,,wspieraj”
Publikujemy: Poniedziałek 17:30 / Środa 17:30 / Sobota 15:30
Specjalne wydania mogą pojawiać się częściej!
O czym dzisiejszy materiał:
. W Kanadzie toczy się już dyskusja o pomyśle większego zbliżenia z Unią Europejską co miał potwierdzić w były wicepremier Kanady Alberty Thomas Lukaszuk. Artykuł 49 Traktatu o Unii Europejskiej otwiera członkostwo dla „każdego państwa europejskiego, które szanuje i zobowiązuje się wspierać godność człowieka, wolność, demokrację, równość, rządy prawa, jak również poszanowanie praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości” – właśnie tak głosi treść traktatu. Nie definiuje jednak tego, co europejskie. Zatem czysto teoretycznie Kanada mogłaby stać się częścią Unii, a to mogłoby okazać się zbawienne dla obu stron, ponieważ zarówno Bruksela jak i Ottawa znajdują się w kryzysie ekonomicznym- Unia potrzebuje surowców oraz terenów, a Kanada potrzebuje ludzi oraz know-how. Artykuł opublikowany najpierw na łamach The Economist, a później CBC news odbił się szerokim echem w Kanadzie. Dyskusja prowadzona była zarówno w telewizji jak i w internecie np. na reddicie. Użytkownicy tego najpopularniejszego globalnie forum stwierdzili, że skoro Cypr będący członkiem UE jest częścią Azji- to nic nie stoi na przeszkodzie aby do Unii dołączyła także Kanada. Do tego Unia ma swoje zamorskie terytoria tak jak np. Gujana Francuska- to oficjalnie część Unii mimo, że leży na kontynencie południowoamerykańskim. Kanada i Unia Europejska mają podobne problemy, zatrzymały się względem gospodarki USA, Europejczycy nie radzą sobie z imigracją oraz mają problemy z konkurencyjnością. Jednocześnie gospodarka Kanady to 2,2 biliona dolarów natomiast Unii Europejskiej około 20 bilionów dolarów- razem daje to 22,2 biliona wobec 27 jakie generuje gospodarka USA- wciąż znacznie mniej, ale transatlantycka współpraca oraz wykorzystanie szlaków północy mogłoby znacząco napędzić obustronny rozwój. Oczywiście trzeba też być realistą i raczej w najbliższym czasie Kanada częścią Unii się nie stanie, ale pewna forma pogłębionej współpracy jest jak najbardziej możliwa. Mamy już przecież CETA czyli umowę o wolnym handlu Kanada – UE, sama Kanada z większością krajów UE także ma ruch bezwizowy.
O mnie i moim zespole:
Witajcie na kanale geopolityczno-ekonomicznym Globalista, gdzie od ponad ośmiu lat przenikamy gęstą sieć światowych wydarzeń, analizując ich finansowe i geopolityczne aspekty. Jestem absolwentem renomowanej uczelni Leona Koźmińskiego w Warszawie, a moja pasja do zgłębiania tajemnic globu prowadzi mnie do tworzenia głębokich reportaży, które chcę Wam dostarczyć. Jako niezależny dziennikarz nigdy nie uległem pokusie sprzedaży się innym mediom, pozostając wiernym wartościom prawdziwej niezależności. Zapraszam Was do podróży przez świat ,,gdzie informacje są kluczem, a wiedza jest naszą siłą.” Nasz zespół składa się z entuzjastów i profesjonalistów, którzy kochają swoją pracę dostarczając Wam najbardziej jakościowe materiały! Najnowsze informacje z Polski i ze świata znajdziecie właśnie u nas
Oś czasu:
0:00 Zbliżenie Kanady i Unii Europejskiej
3:22 Zapraszam na tuncia.pl
4:51 Aktualne problemy Kanadyjczyków
7:26 Trump nie odpuści kwestii Kanady i Grenlandii
9:29 Relacje handlowe Kanady z USA i UE
12:00 Kanada stawia na współpracę z UE
14:47 Co zrobi Trump?
#Polska #usa #kanada
Żródło: GlobalistaTV