🍵 Kup Najlepsze Herbaty: http://tuncia.pl
🛒 Odwiedź Nasz Sklep: https://globalista.pl
📈 Chcemy się ciągle rozwijać dlatego potrzebujemy Waszego wsparcia! Możecie to zrobić zostając patronem kanału! Więcej po kliknięciu opcji ,,wspieraj”
📰 Publikujemy: Wtorek 17:30 / Czwartek 17:30 / Sobota 15:30
Specjalne wydania mogą pojawiać się częściej!
📜 O czym dzisiejszy materiał:
Zaledwie 3 dekady temu Japonia była drugą największą gospodarką świata tuż obok Stanów Zjednoczonych. Wówczas amerykańscy eksperci naprawdę obawiali się tego, że tereny pod rządami Tokio staną się najmocniejszymi gospodarczo na ziemi. Kreślili nawet scenariusze kiedy rozpędzona ekonomicznie Japonia prześcignie Jankesów. W tamten czas wieścili, że stanie się to za około 10 lat. Oczywiście ich przypuszczenia ostatecznie nigdy nie miały pokrycia w rzeczywistości, ponieważ od 1990 roku pod wpływem bogactwa Japonia nie tylko przestała napierać gospodarczo do przodu ona zaczęła się cofać. Nie pomogły inwestycje, wielkie projekty oraz super technologie. Jednak mimo braku jakiegoś ekscytującego rozwoju w następnych latach Japonia pozostawała jedną z 3 najsilniejszych gospodarek niemal przez kolejnych 20 lat. Simon Kuznets w swojej książce ,,Toward a theory of economic growth” powiedział, że na świecie istnieją cztery rodzaje krajów: nierozwinięte, rozwinięte oraz Argentyna i Japonia. Argentyna ma wszystkie atuty do tego aby być jednym z najbogatszych krajów świata, idealne warunki klimatyczne, zasoby naturalne, świetną geografię- mimo to pozostaje biedna. Z kolei Japonia, niemal bez surowców, z wiecznymi trzęsieniami ziemi oraz otoczona wrogimi nacjami jest po dziś dzień przykładem jednego z największych globalnych sukcesów. Mimo tego, że nic jej nie sprzyja to ta dalej nie upadła. Mimo, że w social mediach często tworzone są filmiki, że Japończycy żyją w XXII wieku to prawda jest zgoła inna w rozumieniu ich własnego narodu. Prawdą jest, że jeśli spojrzymy na wykres wieku to jasno wynika z niego, że długość życia jak i jego jakość rośnie. Technologia jest dobrem, które pomaga w rozwoju ludzkim. Problemem jest jednak kwestia inwestycji w przemysł, a ten mimo- że wciąż nowoczesny względem świata, to przestarzały dla możliwości wzrostu.
📖 O mnie i moim zespole:
Witajcie na kanale geopolityczno-ekonomicznym Globalista, gdzie od ponad ośmiu lat przenikamy gęstą sieć światowych wydarzeń, analizując ich finansowe i geopolityczne aspekty. Jestem absolwentem renomowanej uczelni Leona Koźmińskiego w Warszawie, a moja pasja do zgłębiania tajemnic globu prowadzi mnie do tworzenia głębokich reportaży, które chcę Wam dostarczyć. Jako niezależny dziennikarz nigdy nie uległem pokusie sprzedaży się innym mediom, pozostając wiernym wartościom prawdziwej niezależności. Zapraszam Was do podróży przez świat ,,gdzie informacje są kluczem, a wiedza jest naszą siłą.” Nasz zespół składa się z entuzjastów i profesjonalistów, którzy kochają swoją pracę dostarczając Wam najbardziej jakościowe materiały! Najnowsze informacje z Polski i ze świata znajdziecie właśnie u nas 🙂
Timeline:
0:00 Japonia podnosi stopy procentowe
2:39 Zapraszam po pyszną matche na mój nowy sklep tuncia.pl
3:34 Japonia w stagnacji gospodarczej
5:36 Przestarzała technologia, która blokuje rozwój
9:25 Kultura pracy i bogacenia się w społeczeństwie Japonii
11:34 Rosnąca depopulacja i rekordowe zadłużenie
14:39 Jednak nie można Japonii przekreślać
#Polska #japonia #gospodarka
Żródło: GlobalistaTV