2 kwietnia 2025 roku może przejść do historii jako dzień, w którym USA na nowo rozpętały globalną wojnę handlową.
Zacznij naukę inwestowania z bezpłatnym kursem dla początkujących od XTB z kodem
“BEDNARSKI”. Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie. Sprawdź możliwości Planów Inwestycyjnych XTB: https://link-pso.xtb.com/pso/JrJJe Oferowane instrumenty są ryzykowne.
Inwestuj odpowiedzialnie.
Kup Najlepsze Herbaty: http://tuncia.pl
Odwiedź Nasz Sklep: https://globalista.pl
Chcemy się ciągle rozwijać dlatego potrzebujemy Waszego wsparcia! Możecie to zrobić zostając patronem kanału! Więcej po kliknięciu opcji ,,wspieraj”
Publikujemy: Poniedziałek 17:30 / Środa 17:30 / Sobota 15:30
Specjalne wydania mogą pojawiać się częściej!
O czym dzisiejszy materiał:
Według doniesień Reutera, konto powiązane z chińskimi mediami państwowymi zasugerowało, że Pekin, Tokio i Seul rozważają skoordynowaną odpowiedź na amerykańskie cła. Choć władze Korei Południowej i Japonii zdementowały te informacje jako “przesadzone”, nie da się ukryć, że klimat się zmienia. W odpowiedzi na działania administracji Donalda Trumpa, Chiny ogłosiły 4 kwietnia nałożenie 34-procentowych ceł na cały import ze Stanów Zjednoczonych – nowe taryfy wejdą w życie 10 kwietnia. Pekin rozszerzył również ograniczenia w eksporcie metali ziem rzadkich oraz wpisał kilkanaście amerykańskich firm na listy kontroli eksportu i tzw. “podmiotów niezaufanych”. To kolejna eskalacja napięć w trwającym konflikcie handlowym między dwiema największymi gospodarkami świata. Trzy największe gospodarki Azji Wschodniej podpisały porozumienie o przyspieszeniu rozmów w sprawie umowy o wolnym handlu. Wspólnie odpowiadają za niemal 20% globalnego PKB i są kluczowymi ogniwami w globalnych łańcuchach dostaw. Każdy zakład motoryzacyjny w USA, od General Motors po Teslę, zależy od komponentów z Japonii, Korei czy Chin. Cła uderzają nie tylko w Chiny – ale i w sojuszników Ameryki. Trump zapowiada “rewanż” za lata deficytu handlowego. Według analiz Bloomberga, przeciętne cła mogłyby sięgnąć 28% – najwięcej od czasów Wielkiego Kryzysu i ustawy Smoota-Hawleya z 1930 r., która spowodowała globalny spadek handlu o połowę. Wtedy był to jeden z katalizatorów recesji.
O mnie i moim zespole:
Witajcie na kanale geopolityczno-ekonomicznym Globalista, gdzie od ponad ośmiu lat przenikamy gęstą sieć światowych wydarzeń, analizując ich finansowe i geopolityczne aspekty. Jestem absolwentem renomowanej uczelni Leona Koźmińskiego w Warszawie, a moja pasja do zgłębiania tajemnic globu prowadzi mnie do tworzenia głębokich reportaży, które chcę Wam dostarczyć. Jako niezależny dziennikarz nigdy nie uległem pokusie sprzedaży się innym mediom, pozostając wiernym wartościom prawdziwej niezależności. Zapraszam Was do podróży przez świat ,,gdzie informacje są kluczem, a wiedza jest naszą siłą.” Nasz zespół składa się z entuzjastów i profesjonalistów, którzy kochają swoją pracę dostarczając Wam najbardziej jakościowe materiały! Najnowsze informacje z Polski i ze świata znajdziecie właśnie u nas
Oś czasu:
0:00 Trump nakłada cła na cały świat
2:12 Zapraszam na tuncia.pl po herbatki na Wielkanoc
3:08 Pekin, Tokio i Seul chcą odpowiedzieć na cła Trumpa
6:34 Jak odbije się to na USA?
8:41 USA dalej rozwija zdolności militarne w Japonii
10:49 Dynamiczny rozwój gospodarczy Chin
12:28 Co ostatecznie zrobią te trzy gospodarki?
#trump #chiny #korea
Żródło: GlobalistaTV