12.2 C
Warszawa
24 września, 2023, 09:41
MigranciwPolsce.pl
W środę 14 czerwca łódź rybacka przewożąca kilkuset migrantów wywróciła się i zatonęła u południowyc...

W środę 14 czerwca łódź rybacka przewożąca kilkuset migrantów wywróciła się i zatonęła u południowyc…


❗️W środę 14 czerwca łódź rybacka przewożąca kilkuset migrantów wywróciła się i zatonęła u południowych wybrzeży Grecji.

❗️To jedna z najgorszych katastrof tego typu w tym roku. Liczba jej ofiar wynosi na ten moment 79 osób, ale może się jeszcze znacznie powiększyć.

🛟Dzięki akcji ratunkowej, utrudnionej przez silne wiatry, udało się na razie ocalić 104 osoby pochodzące między innymi z Syrii, Afganistanu i Palestyny. Według nich na pokładzie statku, który wypłynął z Tobruku w Libii i kierował się do Włoch, mogło podróżować nawet 750 osób.
❗️Nikt spośród ocalałych nie miał kamizelek ratunkowych.

📣Alarm Phone, linia alarmowa dla migrantów znajdujących się na morzu, poinformowała, że greckie władze były świadome niebezpieczeństwa, w jakim znajduje się statek na długo przed wysłaniem pomocy. Według straży przybrzeżnej wezwania z ofertą pomocy zostały odrzucone. Podróżujący mogli obawiać się praktykowanych przez nią pushbacków.

📌Chociaż operacje ratunkowe są powszechne, w zeszłym miesiącu grecki rząd spotkał się z międzynarodową krytyką z powodu materiału wideo przedstawiającego przemocowe wydalenie osób ubiegających się o azyl.

🌍Grecja jest jednym z głównych szlaków do Unii Europejskiej dla migrantów z Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki. W tym roku wskutek globalnych nierówności, konfliktów i zmian klimatycznych liczba osób bez dokumentów przebywających drogą morską do europejskich wybrzeży gwałtownie wzrosła.

📌Według danych agencji ONZ ds. uchodźców w okresie od stycznia do marca tego roku na region Morza Śródziemnego przybyło ponad 36 000 osób, czyli prawie dwa razy więcej niż w tym samym czasie w 2022 roku.

💡Jeśli chcesz wiedzieć więcej:
🌐https://www.aljazeera.com/news/2023/6/14/seventeen-dead-after-boat-carrying-migrants-capsizes-off-greece
🌐 https://www.bbc.com/news/world-europe-65901005

Żródło materiału: Kompas Kryzysowy

Polecane wiadomości

Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Polsce – poznaj 28 wyjątkowych miejsc Caritas Polska

CARITAS

Co robicie jutro/DZISIAJ!/, czyli w niedzielę? Jeśli nie macie planów, to zapraszamy do muzeum oraz…

MUDITA

„MUZYKA PRZECIWKO RASIZMOWI”: KONCERTY HUMAN RIGHTS W TORUNIU I OLSZTYNIE…

"Nigdy Więcej"

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej