21.5 C
Warszawa
16 września, 2024, 20:49
MigranciwPolsce.pl

Milion złotych na projekty poświęcone Ukrainie. Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie rozstrzygnęło Program Grantowy „Cześć Dziewczyny!”

[mkd_section_title pattern_style=”dark” title=”Program Grantowy „Cześć Dziewczyny!””]

Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie, do którego należą m.in. Henryka Bochniarz, Iryna Deszczyca, Ewa Ewart, Agnieszka Holland, Dominika Kulczyk, Olga Tokarczuk czy Oksana Zabużko, wybrało zwycięskie projekty w ramach Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”. Do 11 organizacji trafi prawie milion złotych na pomoc Kobietom i Dzieciom z Ukrainy. Siostrzeństwo zapowiada też uruchomienie kolejnej edycji Programu.

Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie to koalicja kobiet z Polski i Ukrainy, która powstała w geście solidarności z Ukrainkami uciekającymi przed wojną. W ostatnich tygodniach Siostrzeństwo skupiło się na ocenie projektów, które ubiegały się o dofinansowanie z Pierwszej Edycji Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”. Najlepsze z nich mogły liczyć na granty w wysokości od 50 do 100 tysięcy złotych.

– Otrzymałyśmy 450 wypełnionych wniosków. To dla nas dowód jak wielkie są potrzeby związane z pomocą Dziewczynom z Ukrainy. Wybrałyśmy najlepsze z projektów, kierując się ich wysoką jakością. Duże zainteresowanie motywuje nas do dalszej zbiórki i uruchomienia kolejnej edycji Programu. Wprawiłyśmy w ruch mechanizm, który na stałe zmieni życie ludzi, którzy uciekli przed wojną – mówi Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation.

Siostrzeństwo zdecydowało się przyznać granty 11 organizacjom niosącym pomoc Ukrainkom i ich rodzinom.

Najwięcej punktów w głosowaniu zdobył projekt „Pierwszej Ukraińskiej Szkoły w Polsce” zgłoszony przez Fundację Niezniszczalna Ukraina. Organizacja otrzyma 100 tysięcy złotych dofinansowania na jego realizację. Na taką samą kwotę może liczyć Fundacja Educational Center Children of Ukraine, której projekt „Ukraińskie lato w Warszawie” zajął drugie miejsce w głosowaniu. Na podium z dofinansowaniem w wysokości 100 tysięcy złotych znalazł się też Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie i planowane w ramach grantu „Wsparcie dla pacjentów i ich opiekunów”.

Pełną listę nagrodzonych projektów publikujemy na stronie www.czescdziewczyny.pl

 Projekty, które zdobyły dofinansowanie, spełniają niemal wszystkie kryteria brane przez nas pod uwagę. To co je łączy, to długofalowość – trwałość infrastruktury społecznej, którą chcemy stworzyć, przyznając im granty. Organizacje, które zgłosiły zwycięskie projekty, rozsiane są po całej Polsce – od Suwałk, przez Hrubieszów, po Bielsko-Białą. Każde z tych miejsc dostanie od nas realne wsparcie skierowane w stronę Dziewczyn z Ukrainy – ocenia Myroslava Keryk, Prezeska Fundacji „Nasz Wybór”.

Łączna wysokość grantów przyznanych w Pierwszej Edycji Programu to ponad 950 000 zł. W puli grantowej było prawie 1,5 miliona złotych, ale Siostrzeństwo zdecydowało, że dofinansowanie dostanie 11 najlepszych projektów, kierując się ich wysoką jakością. Środki, które pozostały w Funduszu zostaną przeznaczone na kolejną edycję Programu Grantowego. Jego uruchomienie jest już w planach.

Program Grantowy zasilają środki zebrane na Funduszu Wsparcia Kobiet i Dziewczynek z Ukrainy „Cześć Dziewczyny!”. Milion złotych na Fundusz przeznaczyła Dominika Kulczyk, Prezeska Zarządu Kulczyk Foundation. Pieniądze na długofalową pomoc Kobietom z Ukrainy zbierane są na kontach Fundacji oraz za pośrednictwem portalu Patronite: www.patronite.pl/czescdziewczyny.

Najważniejsze kryteria brane pod uwagę przy przyznawaniu grantów to:

• Wsparcie relacji rodzinnych.

• Wsparcie psychologiczne.

• Wsparcie adaptacji społecznej w nowej rzeczywistości.

• Tworzenie nowych miejsc pracy.

• Aktywizacja kobiet i osób starszych.

• Wsparcie kanałów pomocy humanitarnej.

• Wsparcie edukacji i inicjatyw naukowych.

• Wsparcie inicjatyw kulturalnych, szczególnie w wymiarze lokalnym.

• Aktywizacja biznesowa relacji polsko–ukraińskich.

• Trwałość proponowanej infrastruktury społecznej.

Pierwsza Edycja Programu Grantowego ,,Cześć Dziewczyny!” powstała jako odpowiedź napotrzeby Kobiet i Dzieci, które zmuszone były uciekać z objętej wojną Ukrainy. Granty mają trafiać do inicjatyw społecznych, które posłużą poprawie ich sytuacji. Celem Programu jest wsparcie lokalnych projektów, które pomogą im stworzyć w Polsce drugi Dom.

[mkd_separator type=”full-width” thickness=”1″]

Polecane wiadomości

Skip to content