0.9 C
Warszawa
22 stycznia, 2025, 02:14
MigranciwPolsce.pl
Nowa ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej – Czy potencjał NGO zostanie w pełni wykorzystan…

Nowa ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej – Czy potencjał NGO zostanie w pełni wykorzystan…


Nowa ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej – Czy potencjał NGO zostanie w pełni wykorzystany? Polecamy artykuł Małgorzaty Łojkowskiej.

Na ostatnim posiedzeniu sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych przyjęto ok. 120 poprawek do projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Choć dokument zmierza do drugiego czytania w Sejmie, organizacje pozarządowe wciąż mają wątpliwości.

Co wzbudza pytania? Ustawa ma kluczowe znaczenie dla koordynacji działań w sytuacjach kryzysowych i wojennych. NGO-sy, które wykazały się ogromnym zaangażowaniem podczas ostatnich kryzysów, obawiają się jednak, że ich potencjał nie zostanie w pełni uwzględniony – przepisy dotyczące ich roli są nieprecyzyjne, a wielu organizacjom nie przydzielono formalnego statusu „podmiotu ochrony ludności”.

Co proponują organizacje? Przedstawiciele sektora NGO (w tym Fundacja To Proste – Mapuj Pomoc) apelują o doprecyzowanie przepisów i utworzenie mechanizmów współpracy z administracją, co pozwoli lepiej wykorzystać ich zasoby. Proponują również regularne aktualizowanie analiz, które określą, które NGO mogą pełnić funkcje w systemie ochrony ludności.

Co dalej? Rola NGO-sów zależy teraz od ostatecznego kształtu ustawy i jej rozporządzeń. Mimo niepewności organizacje podkreślają, że są gotowe, by wspierać system w sytuacjach zagrożeń, ale oczekują, że ich głos zostanie usłyszany.

Więcej o tym, jak zmiany mogą wpłynąć na działania NGO, przeczytasz na ngo.pl: https://publicystyka.ngo.pl/ustawa-o-ochronie-ludnosci-i-obronie-cywilnej-czy-potencjal-organizacji-zostanie-zagospodarowany

@obserwujący




Źródło: Mapuj Pomoc – Fundacja CultureLab

Polecane wiadomości