-0.6 C
Warszawa
21 listopada, 2024, 22:49
MigranciwPolsce.pl
Zaproszenie do subskrypcji newslettera // Czas na edukację globalną!

Zaproszenie do subskrypcji newslettera // Czas na edukację globalną!


#MocniejszymGłosem o #EdukacjaGlobalna

Maria Shmelova Mapuj Pomoc

“Edukacja globalna dla nas jest niezwykle istotna, ponieważ daje nam możliwość na wprowadzenie dzieci w świat globalnych wyzwań i zainspirowanie ich do poszukiwania rozwiązań.

Dzieci, będąc przyszłymi liderami i obywatelami świata, muszą mieć świadomość problemów globalnych i zdolność do podejmowania działań na ich rzecz. Jest to nasz obowiązek, żeby ich do tego przygotować.”

Dzieci i młodzież to najważniejsza grupa docelowa edukacji globalnej, dlatego też podkreślamy ogromną potrzebę obecności edukacji globalnej w polskiej szkole.

Edukacja jest nierozerwalnie związana z bieżącymi kryzysami i globalnymi procesami. Wspieranie postaw obywatelskich, wzmacnianie w uczniach i uczennicach takich wartości jak pokój czy sprawiedliwość, a także kompetencji związanych z rozumieniem globalnych współzależności, cyfrowym bezpieczeństwem czy krytycznym myśleniem są wyznacznikami dobrej nowoczesnej edukacji. Ma ona być elementem odpowiedzi na wyzwania, jakie stoją przed ludźmi i światem.

Obecność edukacji globalnej, zarówno w systemie edukacji formalnej, jak i w pozaformalnej, jest w ogromnym stopniu zasługą organizacji pozarządowych, które upowszechniają tę perspektywę edukacyjną i realizują zadania publiczne z nią związane.

Jednym z przykładów działań #NGO jest udział w kampanii Tydzień Edukacji Globalnej (link: www.teg.edu.pl), która angażuje szkoły, biblioteki, organizacje i ruchy młodzieżowe i inne instytucje we wspólne akcje z obszaru:
edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju,
edukacji klimatycznej,
edukacji na rzecz pokoju,
edukacji na rzecz równości płci,
edukacji antydyskryminacyjnej,
edukacji na rzecz praw człowieka.

W swojej różnorodności edukacja globalna łączy wszystkie powyższe perspektywy, kładąc nacisk nie tylko na wiedzę, ale przede wszystkim na kształtowanie postaw i zaangażowanie.

Kampania “Mocniejszym głosem o współpracy rozwojowej” jest realizowana z dotacji programu Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Zaproszenie do subskrypcji newslettera // Czas na edukację globalną!



Źródło: Mapuj Pomoc – Fundacja CultureLab

Polecane wiadomości