Dzisiejsza historia pokazuje wyzwania i ograniczenia systemowe, z jakimi mierzą się opiekunki i opiekunowie osób z niepełnosprawnościami chcące wrócić na rynek pracy.
Odnajdujecie się w tych słowach?
“Rodziny takie jak nasza, gdzie oboje rodziców dziecka z niepełnosprawnością pracuje, są wybitnie marginalizowane w Polsce.
Brakuje opieki w wakacje, brakuje dowozów do szkoły w wakacje w czasie, kiedy jest otwarta (to obecnie nasza największa bolączka), brakuje dofinansowań ze względu na przekraczanie progów dochodowych.
6 lat temu wróciliśmy z emigracji w Danii, gdzie wszystko było wzorcowo zorganizowane, a większość rodzin w sytuacji podobnej do naszej miała maksymalne wsparcie ze strony Państwa. Kładziono jak największy nacisk na to, aby w miarę możliwości rodzic mógł pracować. W Polsce jest na odwrót. Mam wrażenie, że system skupia się na tym aby zmusić rodziców dzieci z niepełnosprawnością do rezygnacji z pracy.
Brakuje stałej ustawy o asystencji, opieki wytchnieniowej, ulg podatkowych dla rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością, gdzie oboje rodziców pracuje i płaci olbrzymie podatki
Jest we mnie dużo goryczy, ponieważ nie chcę być “na garnuszku” państwa i walczę o niezależność finansową, ale w Polsce jest to bardzo trudne.”
Joanna, mama 15-letniej córki z mózgowym porażeniem dziecięcym, poruszajacej się na wózku, niesamodzielnej.
Projekt oraz kampanię zwiększającą świadomość sytuacji piekunek/ów osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy realizujemy we współpracy z IKEA Retail Sp. z o.o.
#historiemam #pracaopiekuńcza #powrótdopracy