Mamy i opiekunki osób z niepełnosprawnością są najczęściej mistrzyniami wielozadaniowości, organizacji, zarządzania czasem, a także radzenia sobie w sytuacjach stresowych.
Przy zapewnieniu wsparcia systemowego (opieka wytchnieniowa, asystencja osobista, rozwiązania mieszkalnictwa), elastycznym podejściu (praca zdalna, ruchome godziny pracy) oraz życzliwości pracodawców oraz współpracowników mogłyby wykorzystać swój potencjał, efektywnie i rzetelnie wykonując pracę zawodową.
“Łączę opiekę nad synem z pracą na pełen etat. Mam elastyczne godziny pracy i możliwość pracy online.
Boję się jednak o przekroczenie progów dochodowych i zabranie świadczeń, z których finansuję rehabilitację syna.
Rodzicom dzieci z niepełnosprawnościami brakuje wolnych dni w roku na opiekę nad osobą z niepełnosprawnością w czasie, gdy konieczne są turnusy rehabilitacyjne, a także wizyty lekarskie lub kilkudniowe pobyty w szpitalu (np. ze względu na problemy ze zdrowiem, nagłe pogorszenie stanu zdrowia, a także niezbędne badania zwiazane z niepełnosprawnością).
Opiekunowie osób z niepełnosprawnością zarządzanie czasem i wielozadaniowość mają w małym palcu.
A jednocześnie rodzice pracujący bywają wytykani i ośmieszani przez innych, że wybierają karierę lub że dziecko jest „za mało” niepełnosprawne. To przykre.
Nikt nie widzi naszego trudu, bo opieka to praca non-stop – w domu i w pracy.
Nikt nie widzi korzyści, jakie daje nam praca (gdy mamy zapewnione odpowiednie wsparcie i warunki) – płacę podatki i odpoczywa moja psychika”
Paulina, mama 17-letniego syna z mózgowym porażeniem dziecięcym.
Kampanię realizujemy we współpracy z IKEA Retail Sp. z o.o.