‼️ Pomoc w sytuacji kryzysowej, takiej jak powódź, wymaga szczególnej uwagi, zwłaszcza w stosunku do osób z niepełnosprawnościami.
Oto kilka podstawowych zasad takiej pomocy:
🚍 1. Zapewnienie dostępu do odpowiednich środków transportu – ewakuacja
Osoby z ograniczoną mobilnością mogą mieć utrudniony dostęp do ewakuacji. Ważne jest, aby zapewnić im transport oraz pomoc przy przenoszeniu się w bezpieczną przestrzeń. Może to być miejsce u członków rodziny lub tymczasowe miejsca pomocy, utworzone w danym mieście.
🩹2. Ewakuacja z uwzględnieniem potrzeb zdrowotnych
Podczas ewakuacji należy pamiętać o lekach, sprzęcie medycznym i osobach wspierającymi osoby z niepełnosprawnościami. Wiele z tych osób wymaga stałej opieki, postaraj się zapewnić im wsparcie.
Jeśli osoba nie chce opuścić domu podczas powodzi, sytuacja może być trudna i wymagać szczególnego podejścia. Oto kilka kroków, które warto podjąć:
💚 Zrozum i wysłuchaj obaw: Osoby niechętne ewakuacji mogą obawiać się utraty mienia, zwierząt, albo czuć się bezradne.
Podkreśl ryzyko
💜Współpraca z władzami: jeśli osoba w dalszym ciągu nie chce opuścić domu, skontaktuj się z służbami ratunkowymi (straż pożarna, policja). Czasami wsparcie profesjonalistów, którzy są szkoleni w zarządzaniu kryzysowym, może przekonać osobę do zmiany decyzji.
💚 Zaoferuj pomoc w zabezpieczeniu mienia: jednym z powodów, dla których osoby nie chcą opuszczać domu, może być obawa o utratę dobytku. Zaproponuj pomoc w zabezpieczeniu domu, w miarę możliwości, np. podniesienie cennych rzeczy na wyższe piętro, uszczelnienie okien i drzwi.
🤝3. Wsparcie psychologiczne
Każda osoba doświadczająca powodzi może przeżywać traumę związaną z utratą swojego domu i bezpieczeństwa. Zapewnienie wsparcia emocjonalnego i psychologicznego jest kluczowe. Zmiana środowiska, które doskonale znały, może wywołać dezorientację i strach. Tłumacz co robisz, jakie kroki podejmujesz, tak, by zapewnić poczucie bezpieczeństwa.
(!) Jeżeli widzisz, że osoba, które pomagasz wymaga natychmiastowego wsparcia psychologicznego – nie zostawiaj jej samej. Postaraj się skontaktować z numerami alarmowymi lub telefonem wsparcia, operator pokieruje Was krok po kroku. Zapraszamy też na Szkolenie z pierwszej pomocy psychologicznej dla osób pomagających powodzianom
👫4. Pomoc sąsiedzka
Jeśli masz sąsiada z niepełnosprawnością, upewnij się, że wie, w razie kłopotów wie gdzie szukać pomocy oraz ma taką możliwość. Zapytaj jak możesz pomóc oraz czego potrzebuje. Czasami wystarczy sprawdzenie, czy ktoś ma wystarczająco jedzenia i wody.
💊 5. Dostarczenie środków higienicznych i codziennego użytku
Osoby z niepełnosprawnościami mogą potrzebować specjalistycznych produktów (np. pieluchomajtek, środków czystości, sprzętu pomocniczego). Jeśli nie jesteś z terenów powodziowych, dobrze skontaktować się z jakąś poleconą organizacją na miejscu, która wskaże Ci konkretne potrzeby swoich odbiorców.
💁♀️6. Gdy jest już bezpiecznie
Gdy osoba z niepełnosprawnością jest bezpieczna a sytuacja nie wymaga organizacji transportu i konieczności ewakuacji, w miarę możliwości możesz pomóc przy sprzątaniu czy skontaktowaniu się z rodziną. Poświęć swój czas i zapewnij towarzystwo – osoby te oraz ich rodziny przeżyły ogromny stres, potrzebują wsparcia.
7. Troska o własne bezpieczeństwo
❤️🩹Zadbaj o swoje bezpieczeństwo. W razie sytuacji niebezpiecznych np. naruszonej konstrukcji budynku, konieczności podania leku, wezwij odpowiednie służby, które dzięki Twojej reakcji będą mogły udzielić specjalistycznej pomocy osobie z niepełnosprawnością.
‼️ Pamiętaj, nawet drobna pomoc może mieć kluczowe znaczenie dla zdrowia i życia drugiej osoby. Nieskoordynowane wsparcie przynosi czasem jednak więcej szkody niż pożytku. Np. wiele jedzenia przewożonego teraz na zalane tereny – marnuje się. Przed podjęciem działań kluczowe jest poznanie potrzeb osoby, której pomagamy.
👉 Ty też możesz pomóc nam pomagać – każda kwota się liczy, żebyśmy dalej mogli nieść skuteczne wsparcie:
● zrzutka.pl/z/stowarzyszeniemudita
Żródło materiału: Stowarzyszenie MUDITA