️„Rola i wsparcie psychologiczne dla osób z niepełnosprawnością jest fundamentalna i niezastępowalna, więc zapotrzebowanie jest ogromnie i niepodważalne” – to jedna z odpowiedzi, która pojawiła się w ankiecie dotyczącej dostępności usług psychologicznych i terapeutycznych dla osób z niepełnosprawnością i ich bliskich, stworzonej przez naszą wolontariuszkę, niegdyś koordynatorkę wolontariatu, projektu ukraińskich grup wsparcia i kampanii #seksMAM, Urszulę Lewoc.
Ula jest psycholożką, która od lat działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich.
8 kwietnia o godz. 20.00 będzie prowadziła spotkanie dla społeczności terapeutów Care Makers właśnie na temat dostępności (i barier) w gabinetach specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego. W otwartej dyskusji wezmą udział zaproszone gościnie: Julia Lelonkiewicz, również wolontariuszka Stowarzyszenia Mudita, oraz Dominika Hołówka, prezeska Fundacji Jesteśmy Ważni.
Celem Uli jest przekazanie jak najszerszego spojrzenia na niepełnosprawność i bycie osobą opiekuńczą w kontekście pomocy psychologicznej. Chce zapoznać terapeutów z różnymi aspektami niepełnosprawności, a także z barierami, jakie mogą spotykać różnosprawni klienci w korzystaniu z usług z zakresu ochrony zdrowia psychicznego. Z tego powodu zbiera doświadczenia osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich w anonimowej ankiecie.
Jeśli spotkałeś/spotkałaś się z dyskryminacją lub różnorodnymi barierami podczas kontaktu (lub jej próby) ze specjalistami z zakresu zdrowia psychicznego, jeśli chcesz uczulić terapeutów na pewne aspekty, których mogą nie dostrzegać, podziel się swoją historią i przemyśleniami:
https://forms.gle/87A7bTNrtL1iRkj78.
Zróbmy krok w kierunku bardziej dostępnych gabinetów dla osób z niepełnosprawnościami i opiekuńczych!