2.7 C
Warszawa
23 grudnia, 2024, 09:22
MigranciwPolsce.pl
Książki Wydawnictwo Karakter nadesłane do Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”:...

Książki Wydawnictwo Karakter nadesłane do Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”:…


Książki Wydawnictwo Karakter nadesłane do Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ”:

1) George Orwell „Lew i jednorożec. Najlepsze eseje i felietony”,
2) Rebecca Solnit „Róże Orwella”,
3) James Baldwin „Następnym razem pożar”.

Od wydawcy:

1) W zbiorze znajdziemy głośne eseje programowe Orwella poświęcone językowi propagandy, wizji demokratycznego socjalizmu i brytyjskiemu imperializmowi. Przeczytamy też dwa wstrząsające teksty narracyjne, w których autor rozlicza się ze swoją przeszłością, przywołując młodzieńcze doświadczenia funkcjonariusza policji imperialnej w Birmie.
Ze zbioru dziewiętnastu błyskotliwych esejów i smakowitych felietonów wyłania się pełniejszy obraz pisarza – odmienny od tego, jakim chciałyby go widzieć konserwatywne kręgi. To obraz intelektualisty nieulegającego presji otoczenia, krytyka politycznej bierności, antyfaszysty, człowieka opowiadającego się jednoznacznie po stronie wartości lewicowych, osoby wrażliwej na piękno, urodę życia i przyjemność, jaką można czerpać z Natury”.

2) Porywający esej, w którym Rebecca Solnit proponuje świeże i inspirujące spojrzenie na George’a Orwella – jego życie, twórczość, zamiłowanie do przyrody. Wspaniale meandrująca myśl autorki prowadzi nas od róż zasadzonych przez pisarza w ogrodzie na szkockiej wyspie, poprzez opowieści o zaangażowaniu, z jakim portretował życie angielskich górników i walczył na wojnie w Hiszpanii, po refleksję o źródłach rewolucyjnego hasła „chleba i róż” i fotografującej róże Tinie Modotti, która ostatecznie uległa sowieckiej propagandzie. Przeczytamy także o Stalinie nakazującym sadzić cytryny pod Moskwą, przodkach Orwella uwikłanych w handel trójkątny oraz o pracy w dzisiejszych „fabrykach róż” w Bogocie.

3) Jedna z najgłośniejszych eseistycznych książek Jamesa Baldwina, łącząca osobiste świadectwo z przenikliwą analizą społeczną. Autor pisze o tym, jak uciekając przed biedą w Harlemie, szukał schronienia w Kościele i na trzy lata został duchownym. Opowiada o swoim rozczarowaniu chrześcijaństwem. Analizuje popularność ruchu Naród Islamu wśród czarnej społeczności. Przede wszystkim jednak kreśli własną wizję przyszłości kraju, który musi zerwać z przemocą i dominacją białej rasy, bo jeśli tego nie zrobi, będzie skazany na zagładę.



#Książki #Wydawnictwo #Karakter #nadesłane #Stowarzyszenia #NIGDY #WIĘCEJ..

Żródło materiału: Stowarzyszenie NIGDY WIĘCEJ

Polecane wiadomości