15.4 C
Warszawa
20 maja, 2024, 03:21
MigranciwPolsce.pl
Polecamy Państwa uwadze książkę wieloletniego współpracownika Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” Barta Ma...

Polecamy Państwa uwadze książkę wieloletniego współpracownika Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” Barta Ma…


Polecamy Państwa uwadze książkę wieloletniego współpracownika Stowarzyszenia „NIGDY WIĘCEJ” Barta Martina pt. „30 lat, 80 trenerów. Zawodnicy, kibole, sensei i (brak) mądrości po szkodzie: Psychologia walki, rozwój osobisty przez sztuki walki i medytację”.

Od autora: Ta książka jest o walczeniu, uczeniu się i studiowaniu ludzi. To psychologia sportu w praktyce. Mówi o rozwoju osobistym poprzez sport, w oparciu o moje doświadczenia z treningu różnych uderzanych i chwytanych sztuk walki przez 30 lat. Niektórzy twierdzą, że ze sztuk walki można wyciągnąć więcej życiowych lekcji niż z filmów dokumentalnych i reportaży.

– Po co walczyć i co mogę z tego mieć? Ile wysiłku jest to warte? Czy mogę stać się lepszy i spełniony poprzez walkę?

– Jak skutecznie uczyć się walki? Które sztuki walki są obecnie sztukami walki, a które stały się tylko sztuką?

– W jaki sposób moje kompleksy mogą być związane z moją potrzebą walki? Jak bycie uzależnionym od adrenaliny i moje ego może zaszkodzić mnie i innym?

– Dlaczego w klubach sportowych jest tak wielu dziwnych gości? Gdzie są prawdziwi sensei?

– Co techniki medytacyjne mogą mieć wspólnego z tym wszystkim?

To coś dla ludzi, którzy szukają w sztukach walki czegoś więcej niż prymitywne rąbanie, którzy czują, że powinno tu chodzić o coś innego niż „urwanie głowy przeciwnikowi” i zbieranie za to błyszczących medali.

Ta książka ma być skrótem, żebyś nie marnował czasu i zdrowia na niektórych ludzi. Mam nadzieję, że zamiast tego zadbasz o rozsądne samodoskonalenie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne – dla siebie i dla innych. Sednem jest uważność i siła woli.

Nie lubię walczyć. Ale jeszcze bardziej nie lubię agresorów i oprawców. Robiłem to przez tyle lat, ponieważ chciałem poznać wszystkie wymiary walki i samoobrony. Nie doznałem dzięki temu oświecenia i nadal nie umiem lewitować. I nie wydaje mi się, żeby samo walczenie dodawało mądrości.

Ale widziałem i czułem rzeczy, o których podobno warto pisać. Zebrałem wiele informacji na temat technik i doświadczeń.

– Widziałem nadużycia władzy, widziałem ideały i wartości błędnie interpretowane i wykorzystywane przez instruktorów, których usta były pełne pięknych frazesów.

– Nikt nie jest w stanie trafnie opisać ekstremalnie ciężkich treningów, walk z zawodowcami, chuliganami i psycholami, którzy nie mają szacunku dla zdrowia innych. Nikt nie potrafi też dokładnie opisać stanów medytacyjnych, obecnie często nazywanych „flow”.

– Staram się tutaj wskazać pewne aspekty walki, samoobrony i procesu uczenia się, które mogą być pomocne dla każdego.

Sztuki walki mogą dać ci wiele cech fizycznych i świetne techniki, ale nie ma gwarancji, że uczynią cię mądrzejszym. To od Ciebie zależy, co zrobisz z potężnymi doświadczeniami, które możesz dzięki nim mieć. Sami się musimy wyedukować i wychować.

Książkę można nabyć tu: https://www.amazon.pl/dp/B0C5PGLR72 .




Żródło materiału: Stowarzyszenie NIGDY WIĘCEJ

Polecane wiadomości

Skip to content