1.6 C
Warszawa
23 listopada, 2024, 11:48
MigranciwPolsce.pl
3 maja obchodzony jest Światowy Dzień Wolności Mediów....

3 maja obchodzony jest Światowy Dzień Wolności Mediów….


3 maja obchodzony jest Światowy Dzień Wolności Mediów.

Jak zauważają Reporterzy Bez Granic, w dorocznym Indeksie Wolności Prasy (link dostępny w komentarzu pod postem), w 2024 roku dziennikarstwo jest zagrożone przez władze polityczne, które zamiast chronić niezależność mediów, drastycznie ograniczają wsparcie i uderzają w autonomię redakcji i osób pracujących w mediach.

▪️ Rok 2024 to dramatyczny pokaz braku wystarczającego zaangażowania społeczności międzynarodowej w ochronę dziennikarek i dziennikarzy w Gazie, opanowanej przez izraelską wojnę. Od października 2023 roku ponad 100 palestyńskich reporterek i reporterów zostało zabitych przez Siły Obronne Izraela, w tym co najmniej 22 w trakcie wykonywania swojej pracy.

▪️ W roku 2024 odbywają się wybory w co najmniej 64 państwach, co oznacza, że prawie połowa ludzkości zamieszkująca Ziemię będzie mogła decydować o tym, kto obejmie władzę na wszystkich kontynentach.

▪️ Wyborom towarzyszy przemoc wobec dziennikarzy. Wojskowe junty, które przejęły władzę w wyniku zamachów stanu w krajach Sahelu, zwłaszcza w Nigrze, Burkina Faso i Mali, nadal zacieśniają kontrolę nad mediami i utrudniają pracę dziennikarzom. Konsekwencją reelekcji Recepa Tayyipa Erdogana w Turcji jest utrzymujący się spadek wolności i bezpieczeństwa dziennikarek i dziennikarzy w tym państwie.

▪️ W roku poprzedzającym superwyborczy 2024, odbyły się wybory prezydenckie w Argentynie, w których triumfował atakujący wolność i pluralizm mediów Javier Milei. W marcu 2024 prezydent po kampanii gróźb wobec niezależnych mediów, nakazał zamknąć państwową agencję Telam, działającą w kraju od 80 lat.

▪️ Brak regulacji w obszarze wykorzystywania sztucznej inteligencji do dezinformowania opinii publicznej, niesie kolejne zagrożenia. Jednym z pierwszych udokumentowanych ataków, mogących mieć wpływ na wynik wyborów, był fałszywy materiał dźwiękowy (“deepfake audio”) użyty przeciwko dziennikarce Monice Todovej, w czasie trwającej kampanii wyborczej do słowackiego parlamentu. “Reporterzy Bez Granic” nawołują do uregulowania systemów prawnych definiując przestępstwa dla tej formy ataku, gdy jest ona stosowana przeciwko dziennikarzom i przeciwko prawu społeczeństwa do wiarygodnych informacji. Za takie przestępstwo powinni być karani zarówno twórcy jak i podmioty rozpowszechniające fałszywe materiały.

▪️ Rządy zwiększają kontrolę nad mediami społecznościowymi i Internetem, ograniczając dostęp, blokując konta i tłumiąc wiadomości i informacje. W Chinach, oprócz zatrzymania większej liczby dziennikarzy niż w jakimkolwiek innym kraju na świecie, rząd nadal sprawuje ścisłą kontrolę nad kanałami informacyjnymi, wdrażając politykę cenzury i nadzoru w celu regulowania treści online i ograniczania rozprzestrzeniania się informacji uznanych za sprzeczne z linią sprawującej władzę Komunistycznej Partii Chin.

▪️ W Białorusi, Gruzji, Kirgistanie i Azerbejdżanie cenzura mediów nasiliła się w spektakularny sposób naśladując rosyjskie metody represji. Wpływy Kremla dotarły także do Serbii, gdzie prorządowe media prowadzą rosyjską propagandę, a władze grożą przebywającym na emigracji rosyjskim dziennikarzom. Rosja, w której Władimir Putin dzięki pełnej kontroli nad społeczeństwem i systemem polityczno-gospodarczym, bez zaskoczenia został ponownie wybrany w 2024 roku na urząd Prezydenta Federacji Rosyjskiej, prowadzi wojnę w Ukrainie, która ma wpływ na ekosystem mediów i bezpieczeństwo dziennikarzy.

▪️ Państwami, w których zagrożenie wolności i życia dziennikarek i dziennikarzy jest coraz większe, są Afganistan, który nieustannie prześladuje dziennikarzy od czasu powrotu talibów do władzy, Syria oraz Erytrea. W dwóch ostatnich największa liczba osób pracujących w mediach została zatrzymana, uznawana jest za zaginione lub przetrzymywana w niewoli jako zakładniczki i zakładnicy zbrodniczych władz.




Żródło materiału: Stowarzyszenie NOMADA

Polecane wiadomości