23.3 C
Warszawa
19 września, 2024, 18:21
MigranciwPolsce.pl
Czy wiesz, że w lutym 2024 roku w Polsce pracowało ponad milion cudzoziemców?  To oznacza, że aż 6,6...

Czy wiesz, że w lutym 2024 roku w Polsce pracowało ponad milion cudzoziemców? To oznacza, że aż 6,6…


Czy wiesz, że w lutym 2024 roku w Polsce pracowało ponad milion cudzoziemców? 🌍 To oznacza, że aż 6,6% wszystkich osób pracujących to obcokrajowcy, pochodzący z ponad 150 różnych krajów!

Fakty:
– Najliczniejszą grupę stanowili obywatele Ukrainy, których liczba wynosiła ponad 690 tysięcy.
– Wśród wszystkich osób migranckich mężczyźni stanowią większość, jednak ich udział zmniejszył się do 59,5% w porównaniu do stycznia 2022 roku, kiedy to wynosił 64,7%.
– Warszawski region stołeczny przyciągnął niemal co piątego cudzoziemca pracującego w Polsce – to aż 19% wszystkich obcokrajowców! 🏙️
– Najmniej cudzoziemców mieszkało w regionie świętokrzyskim (poniżej 1%).

👉 Praca cudzoziemców w Polsce to nie tylko umowy o pracę, ale także różnorodne formy umów cywilnoprawnych, umów agencyjnych czy kontraktów menedżerskich.

Niestety, rzeczywistość nie zawsze wygląda tak różowo:

– Mimo wysokiego poziomu zatrudnienia osób cudzoziemskich w Polsce, wiele z nich pracuje na stanowiskach poniżej swoich kwalifikacji, zarabiając nieadekwatnie do swoich umiejętności, kompetencji i aspiracji.
– Do Punktu Poradnictwa Nomady zgłaszają się osoby, które doświadczają oszustw ze strony nieuczciwych agencji pracy. Wykorzystując niewiedzę osób migranckich na temat skomplikowanych przepisów, agencje wpędzają je w sytuację, w której ich pobyt staje się nieudokumentowany, co oznacza utratę możliwości znalezienia zatrudnienia i konieczność opuszczenia Polski.
– Państwowe instytucje nie dysponują skutecznymi narzędziami kontroli nieuczciwych pracodawców, którzy dopuszczają się wyzysku pracowników.
– Prawo mające chronić osoby pracujące przed handlem ludźmi wymaga dostosowania do aktualnej rzeczywistości. Osoby poddane przymusowej pracy nie mogą liczyć na ochronę prawną.

Korzystnym wydaje się fakt, że osoby migrujące wnoszą coraz większy wkład w rozwój gospodarczy. Jednak musimy pamiętać, że polityka migracyjna w Polsce nie powinna być tworzona i realizowana wyłącznie przez pryzmat zysków. Migranci to nie tylko „ręce do pracy” czy potrzebna siła robocza. Wiele z tych osób planuje i chce układać swoje życie w Polsce, realizować cele i marzenia, tworzyć tu swój dom. Dlatego należy wsłuchiwać się w ich głos i realizować ich postulaty. W ten sposób możemy uniknąć konfliktów, które podsycają ekstremiści, próbujący zbijać polityczny kapitał na kłamstwach i podżeganiu do przemocy wobec migrantów i uchodźców.

🔍 Jeśli jesteś zainteresowany szczegółami dotyczącymi cudzoziemców na polskim rynku pracy, odwiedź stronę Głównego Urzędu Statystycznego: https://stat.gov.pl/statystyki-eksperymentalne/kapital-ludzki/cudzoziemcy-wykonujacy-prace-w-polsce-w-lutym-2024-roku,15,15.html




Żródło materiału: Stowarzyszenie NOMADA

Polecane wiadomości

Skip to content