0.2 C
Warszawa
28 grudnia, 2024, 12:15
MigranciwPolsce.pl
Dzień przed ciszą wyborczą (przed drugą turą wyborów na prezydenta/tkę Wrocławia) dostałyśmy odpowie...

Dzień przed ciszą wyborczą (przed drugą turą wyborów na prezydenta/tkę Wrocławia) dostałyśmy odpowie…


Dzień przed ciszą wyborczą (przed drugą turą wyborów na prezydenta/tkę Wrocławia) dostałyśmy odpowiedzi na zadane w imieniu Wrocławskiej Grupy Branżowej ds. Migracji pytania związane z migracjami oraz nowymi mieszkankami, mieszkańcami miasta od sztabu wyborczego kandydatki na prezydentkę Wrocławia, Izabela Bodnar. Zabrakło nam czasu na komentarz, ale poniżej zamieszczamy nadesłane odpowiedzi.

Wrocławska Grupa Branżowa ds. Migracji i Społeczeństwa Różnorodnego Kulturowo powstała z inicjatywy Stowarzyszenia NOMADA we współpracy z Суполка Беларусаў Уроцлава. Stowarzyszenie Białoruski Związek Solidarności, Fundacja Dom Pokoju, Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej, Fundacją Kalejdoskop Kultur, Stowarzyszeniem Kultura Równości, Instytut Praw Migrantów, Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe Wrocław, Fundacja Ukraina, Stowarzyszenie Żółty Parasol i Partnerzy (Sieć Centrów Aktywności Lokalnej).

1. Czy i jak Gmina Wrocław stworzy kompleksową miejską politykę włączenia migrantów i migrantek w życie Wrocławia?

Na pewno poddamy przeglądowi dotychczasową politykę miasta w tym zakresie. W związku z tym, że nie mamy wciąż kompleksowej polityki migracyjnej na poziomie krajowym musimy odpowiedzieć na wyzwania w tym zakresie na poziomie miejskim na tyle, na ile możemy załatać te braki.

2. W jaki sposób Gmina Wrocław zamierza zapewnić różnorodność kulturową na stanowiskach kierowniczych w jednostkach samorządu terytorialnego oraz jednostkach podległych?

W tym zakresie musimy poruszać się w granicach prawa – urzędnikiem samorządowym może być osoba posiadająca pełnię praw obywatelskich. Możemy jednak uwzględniać kryterium różnorodności kulturowej wybierając partnerów pozarządowych do realizacji wybranych zadań.

3. Jak Gmina Wrocław zamierza włączać i zapewniać reprezentację mniejszości narodowych i etnicznych, grup religijnych, osób migranckich i uchodźczych w ciałach o charakterze wykonawczym i opiniodawczo-doradczym w sprawach dotyczących polityk wielokulturowości?

W tym względzie będę chciała wypracować rozwiązania wspólnie ze środowiskiem zaangażowanym w sprawy migrantów, nie przychodzę z gotowym rozwiązaniem.

4. Czy w Gminie Wrocław zostanie powołany urząd/komórka/podmiot reprezentujący interesy migrantów/ek mieszkających we Wrocławiu?

O interesy i perspektywę migrantów walczą organizacje pozarządowe, i chcę abyśmy byli w dialogu. Instytucjonalizowanie każdej grupy interesu w postaci administracyjnej obudowy w ramach urzędu może raczej spowodować zmarginalizowanie takiego głosu, niż jego wzmocnienie, ale wspólnie z organizacjami pozarządowymi należałoby wyłonić pełnomocnika czy też rzecznika tych grup, aby wymiar migrancki był obecny w różnorodnych działaniach miasta.

5. Jak Gmina Wrocław zapewni stabilność systemu edukacji we Wrocławiu przy rosnącej liczbie dzieci z doświadczeniem migracji i uchodźctwa?

System edukacji w mieście trzeszczy na wielu poziomach, także w związki z wyzwaniem włączenia w jego ramy dzieci z doświadczeniem migracji i uchodźctwa. Martwi mnie przeciążenie grup szkolnych, w dużych klasach nie jesteśmy w stanie zapewnić im właściwiej opieki. Martwiące jest także to, że wiele z dzieci uchodźczych, głównie z Ukrainy, nie podejmuje edukacji w naszym systemie. Przed nami diagnoza przyczyn lokalnych i znalezienie rozwiązań, także w ramach wysiłków w poprawie stanu edukacji w naszym mieście – w wymiarze infrastruktury, relacji, przeciwdziałania przemocy i dbałości o całościowy dobrostan uczniów i nauczycieli.

6. Czy, a jeżeli tak, to ile lokali mieszkalnych rocznie i na jakich warunkach Gmina Wrocław zamierza przeznaczyć na potrzeby osób w ochronie międzynarodowej?

Na to pytanie będę mogłą odpowiedzieć dopiero po analizie danych, do których dostęp będę miała jako prezydent Wrocławia.

7. Jaką kwotę ze środków budżetowych Gmina Wrocław przeznaczy na konkursy ofert i zadania zlecone na rzecz wspierania i rozwoju dialogu międzykulturowego we Wrocławiu w roku 2024 i kolejnych latach?

Odpowiedź na to pytanie możliwa jest po dokonaniu audytu i oceny dotychczasowych działań, które wymagają analizy informacji dostępnych z perspektywy osoby zarządzającej urzędem miejskim.

8. W jaki sposób Gmina Wrocław będzie gwarantować językową dostępność usług publicznych dla migrantów i migrantek?

Gmina Wrocław powinna oferować wsparcie językowe i asystenckie w kontaktach z urzędem, nie tylko w języku ukraińskim i rosyjskim.

9. Jak Gmina Wrocław powinna zadbać o bezpieczeństwo osób migranckich i uchodźczych z grup szczególnie narażonych na wykluczenie i dyskryminację (kobiety, osoby LGBTQIAP+, OzN, osoby starsze)?

W moim programie jest punkt o Miejskich Programie Wsparcia Psychologicznego dla młodszych i starszych mieszkańców miasta Wrocławia. Jeżeli obejmę urząd prezydentki Wrocławia będę chciała go zrealizować. Wierzę, że w tym programie, będzie również przestrzeń dla wspierania wszystkich grup mniejszościowych mieszkających we Wrocławiu. W niektórych miastach działają organizacje, które chociażby prowadzą domy wsparcia dla bezdomnych członków społeczności LGBTQ+. Będę jako prezydentka wspierać takie organizacje. Spotkam się z przedstawicielami społeczności LGBTQ+, z seniorami, osobami z niepełnosprawnościami, środowiskami prokobiecymi, zrobimy konsultacje społeczne, ustalimy w czym konkretnie Prezydentka Wrocławia mogłaby pomóc.

10. Czy zostaną wprowadzone obligatoryjne szkolenia antydyskryminacyjne i uwrażliwiające międzykulturowo, skierowane do osób pracujących w Urzędzie Miasta i jednostkach podległych? Jakie środki z budżetu gminy można na to przeznaczyć?

Przez wiele lat pracy w środowisku korporacyjnym jestem w pełni świadoma, jak ważne jest szkolenie personelu, podnoszenie jego kwalifikacji, również w zakresie komunikacji i obsługi różnych grup. Urząd Miasta Wrocławia i jego jednostki organizacyjne muszą być uwrażliwione na potrzeby i sposób komunikowania się z grupami mniejszościowymi. Co do środków – ponownie, jako ekonomistka nie chcę wydawać deklaracji bez uprzedniego zbadania możliwości finansowych.




Żródło materiału: Stowarzyszenie NOMADA

Polecane wiadomości