-0.6 C
Warszawa
22 listopada, 2024, 00:17
MigranciwPolsce.pl
Prawo do rzetelnej informacji dla wszystkich społeczności!Migranci i migrantki, ze wsparciem osób ...

Prawo do rzetelnej informacji dla wszystkich społeczności!Migranci i migrantki, ze wsparciem osób …


Prawo do rzetelnej informacji dla wszystkich społeczności!

Migranci i migrantki, ze wsparciem osób sojuszniczych, domagały się dziś pod Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu dostępu do przysługujących im usług:
• ponownego otwarcia punktu informacyjnego dla migrantów i migrantek w godzinach pracy Urzędu,
• przygotowania urzędników do pracy z osobami migranckimi,
• przyspieszenia procesów, które utknęły w biurze na ponad dwa lata.

🔴 Jak mówili: “Jesteśmy tu, pracujemy tu, chcemy, aby nas dostrzeżono!”

Migrantki i migranci stale borykają się z brakiem dostępu do informacji w sprawach dotyczących dokumentowania pobytu w Polsce. Przy wciąż rosnącej liczbie osób migranckich na Dolnym Śląsku (szacuje się, że w samym Wrocławiu może to być około 200 tysięcy osób) jedno okienko w Urzędzie, przy którym nie zawsze można uzyskać informację w zrozumiałym (używanym jako pierwszy) języku, to zdecydowanie za mało. Czas oczekiwania na rozmowę przez infolinię wynosi kilka godzin i nie zawsze można uzyskać wsparcie w języku angielskim, nie mówiąc już o hiszpańskim, francuskim czy arabskim – mówił Olekandr Ostapchuk. – Prawo do rzetelnej informacji powinny mieć wszystkie społeczności zamieszkujące Wrocław i Dolny Śląsk – dodał.

* Biuro informacyjne dla migrantów w DUW przestało działać na początku tego roku. Infolinia nie wystarcza – obecnie czas oczekiwania na połączenie z pracownikami urzędu wynosi nawet 5 godzin, co uniemożliwia sprawne załatwianie spraw oraz śledzenia bieżących postępowań. Prośby migrantek i migrantów o poprawę sytuacji pozostają bez odpowiedzi.

Problemy urzędowe są jedną ze składowych trudnego położenia osób migranckich w Polsce. Na niestabilną sytuację i niskie poczucie bezpieczeństwa osób z tłem migracyjnym w Polsce składają się: niskie płace, praca w uciążliwych i szkodliwych warunkach, ciężkie warunki mieszkaniowe. Niepewność związana z regulacją pobytu dodatkowo uzależnia osoby cudzoziemskie od nieuczciwych pracodawców gotowych wykorzystywać ich trudną sytuację.

Dziękujemy organizatorom i organizatorkom OZZ Inicjatywa Pracownicza, Dolnośląskie Koło Młodych Inicjatywy Pracowniczej, Poznańskie Koło Młodych Inicjatywy Pracowniczej!








Żródło materiału: Stowarzyszenie NOMADA

Polecane wiadomości