18.4 C
Warszawa
23 czerwca, 2024, 03:29
MigranciwPolsce.pl
ONZ

Musimy przestać niszczyć nasz jedyny dom”, wypowiedz wojnę odpadom, mówi sekretarz generalny, z okazji pierwszego w historii międzynarodowego dnia

SG/SM/21753

Poniżej znajduje się przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ António Guterresa na Międzynarodowy Dzień Zero Odpadów, obchodzony 30 marca:

Pierwszy w historii Międzynarodowy Dzień Zero Odpadów przypomina fundamentalną i brutalną prawdę: ludzkość traktuje naszą planetę jak wysypisko śmieci. Co roku powstaje ponad 2 miliardy ton stałych odpadów komunalnych, ale 33 proc. z nich nie jest odpowiednio zagospodarowywane w kontrolowanych obiektach.

Co minutę do oceanu trafia równowartość jednej śmieciarki pełnej plastiku. Tymczasem zanieczyszczenia i chemikalia zatruwają naszą wodę, powietrze i glebę. A oszałamiające 10 procent wszystkich globalnych emisji gazów cieplarnianych pochodzi z uprawy, przechowywania i transportu żywności, która nigdy nie jest używana.

Musimy przestać niszczyć nasz jedyny dom i wypowiedzieć wojnę marnotrawstwu. Potrzebujemy tych, którzy wytwarzają odpady, aby projektowali produkty, które zużywają mniej zasobów i materiałów, jednocześnie zarządzając odpadami w różnych cyklach produkcyjnych i przedłużając żywotność sprzedawanych produktów.

Musimy masowo inwestować w nowoczesne systemy i polityki gospodarowania odpadami, które zachęcają ludzi do ponownego użycia i recyklingu wszystkiego, od plastikowych butelek po starzejącą się elektronikę.

Jako konsumenci wszyscy musimy brać pod uwagę pochodzenie i wpływ towarów i produktów, które kupujemy, oraz ponownie wykorzystywać i poddawać recyklingowi to, co możemy, kiedy tylko możemy. Nadszedł czas, aby posprzątać nasz świat i poczynić postępy w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, bez odpadów — zarówno dla ludzi, jak i dla planety.

Zdjęcie:  Sergei Tokmakov

Polecane wiadomości

Skip to content