-2.8 C
Warszawa
6 grudnia, 2023, 11:56
MigranciwPolsce.pl
UNHCR

UNHCR i Platon rozpoczynają współpracę, aby skupić się na głosach i aspiracjach uchodźców

THE HAGUE – Portrait of a Stranger , twórcza multimedialna współpraca między światowej sławy fotografem i gawędziarzem Platonem oraz UNHCR, Agencją ONZ ds. Uchodźców, zadebiutuje dziś we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmów o Prawach Człowieka Movies That Matter w Hadze w Holandii.

18-minutowy film zawiera wywiady i portrety ponad 20 uchodźców, którzy uciekli przed konfliktami i prześladowaniami w różnych częściach świata, odkrywając uniwersalne pragnienie bycia wolnym, bezpiecznym, szanowanym i cenionym oraz przynależności.

W ciągu ostatniego roku UNHCR i Platon przeprowadziły wywiady z różnymi grupami uchodźców, różniącymi się wiekiem, narodowością, pochodzeniem etnicznym i sytuacją osobistą. W rezultacie Portret nieznajomego to holistyczne, multimedialne doświadczenie, łączące film i fotografię. Prosi widzów, aby spojrzeli poza nasze różnice i zamiast tego skupili się na naszym wspólnym człowieczeństwie.

„Życie na wygnaniu może być ich okolicznością życiową, ale nie to ich definiuje” – powiedział Platon. „Mam nadzieję, że obrazy i głosy uchodźców w tym filmie pomogą widzom skupić się na wspólnym człowieczeństwie, które nas jednoczy, a nie na dzielących nas barierach. Nie tylko dla tych konkretnych uchodźców, ale dla wszystkich ludzi zmuszonych do ucieczki na całym świecie”.

Ponieważ liczba osób przymusowo wysiedlonych stale rośnie – w zeszłym roku na całym świecie wysiedlono ponad 100 milionów osób – istnieje nadzieja, że ​​współpraca pomoże zmienić narracje i postrzeganie osób zmuszonych do ucieczki.

„Ten film i te obrazy są potężnym przypomnieniem tego, kim naprawdę są uchodźcy. To ludzie tacy jak twój sąsiad, twój przyjaciel, twój kolega. Jak ty i ja, każdy z własną osobowością; nasze nadzieje; nasze marzenia” – powiedział Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Filippo Grandi. „Wzmacniając głosy uchodźców, film oferuje ważną weryfikację rzeczywistości, aby przeciwstawić się negatywnemu dyskursowi publicznemu, który często słyszymy o ludziach zmuszonych do ucieczki
słyszymy o ludziach zmuszonych do ucieczki. ”

Zwiastun: Portret nieznajomego

 

Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, prosimy o kontakt:

O Platonie: 

Fotograf, komunikator i gawędziarz Platon zyskał światową sławę dzięki swoim portretom. Platon współpracował z wieloma międzynarodowymi publikacjami, w tym  Rolling Stone, Vanity Fair, Esquire i zdobył nagrodę Peabody Award za eseje fotograficzne dla  The New Yorker . Sfotografował ponad 30 okładek  magazynu TIME  i jest laureatem World Press Photo. Obecnie zasiada w radzie ds. sztuki i kultury Światowego Forum Ekonomicznego. W 2013 roku Platon założył The People’s Portfolio, fundację non-profit, której celem jest celebrowanie wschodzących liderów praw człowieka i praw obywatelskich na całym świecie.

O UNHCR: 

UNHCR, Agencja ONZ ds. Uchodźców, prowadzi międzynarodowe działania na rzecz ochrony osób zmuszonych do opuszczenia swoich domów z powodu konfliktów i prześladowań. Zapewniamy pomoc ratującą życie, taką jak schronienie, żywność i wodę, pomagamy chronić podstawowe prawa człowieka i opracowujemy rozwiązania, które zapewniają ludziom bezpieczne miejsce, które mogą nazwać domem, i w którym mogą budować lepszą przyszłość. Pracujemy również nad tym, aby bezpaństwowcom nadano obywatelstwo.

Źródło: https://www.unhcr.org/news/press/2023/3/642175f64/unhcr-platon-launch-collaboration-bring-refugee-voices-aspirations-focus.html

Zdjęcie główne: Afgańskie siostry Fehime i Ferzane Mohammadi sfotografowane w ramach serii Portrait of Stranger autorstwa fotografa Platona. © Platon/UNHCR

 

 

Polecane wiadomości

Finał akcji „Paczka dla niemowlaczka”.

Redemptoris Missio

Wysyłają kontener do Afryki. Darów jest tyle, że pakowanie potrwa dwa dni

Redemptoris Missio

Dzisiaj świętujemy DZIEŃ WOLONTARIUSZA na pełnych obrotach Dziękujemy Wam z cał…

Redemptoris Missio

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej