18.3 C
Warszawa
27 lipca, 2024, 05:36
MigranciwPolsce.pl
Medycyna ratunkowa to bardzo młoda dziedzina w Tanzanii .Prawie w ogóle nie działa tam pogotowie rat...

Medycyna ratunkowa to bardzo młoda dziedzina w Tanzanii .Prawie w ogóle nie działa tam pogotowie rat…


Medycyna ratunkowa to bardzo młoda dziedzina w Tanzanii 🇹🇿.Prawie w ogóle nie działa tam pogotowie ratunkowe, jakie znamy w Polsce. Od 2022 dzięki wsparciu programu MSZ RP – Polska pomoc – rozwijamy ratownictwo medyczne, szkolimy ratowników i instruktorów i dostarczamy odpowiednie wyposażenie szkoleniowe i ratunkowe. Już 7 szpitalom w Tanzanii, przekazaliśmy sprzęt o wartości prawie 1 mln zł.

Zbudowaliśmy też Tanzańsko-Polskie Centrum Szkoleniowe Medycyny Ratunkowej w Dar es Salaam, największym mieście Tanzanii, które otworzyliśmy przy szpitalu The Aga Khan Hospital, Dar Es Salaam.

Jest to najnowocześniejsze takie miejsce w Tanzanii, które skokowo podnosi jakość szkoleń medycyny ratunkowej. Dzięki temu centrum udało się stworzyć warunki do ćwiczeń praktycznych. W Tanzańsko-Polskim Centrum Szkoleniowym Medycyny Ratunkowej jest przestrzeń do tego, by równolegle prowadzić kilka warsztatów: urazowych, USG stanów nagłych, techniki resuscytacyjnej, pierwszej pomocy dla noworodków i wiele innych.

Wszystkie sale są wyposażone w odpowiedni sprzęt szkoleniowy oraz fantomy przystosowane do każdego scenariusza urazowego. O tym jak ważne i potrzebne jest to miejsce na mapie Tanzanii, świadczy fakt, że wiele instytucji państwowych zgłasza się do Tanzańsko-Polskiego Centrum Szkoleniowym Medycyny Ratunkowej z prośbą o szkolenia.

Jednak to miejsce nie mogłoby istnieć bez odpowiedniej kadry. Dopiero w połączeniu z przeszkolonym personelem instruktorskim i profesjonalnym sprzętem udało nam się stworzyć to wyjątkowe miejsce.

W trzecim roku trwania naszej misji w Tanzanii możemy pochwalić się przeszkoleniem łącznie ponad 1200 osób w 7 szpitalach w całym kraju. Poza lekarzami, pielęgniarkami, ratownikami medycznymi szkolimy tzw. “first responders”. To osoby takie jak kierowcy transportu publicznego, skauci, strażacy czy świadkowie zdarzeń, którzy często są pierwsi na miejscu wypadków. Bardzo ważne, żeby zarówno medycy jak i służby miały podstawowe przeszkolenie z zakresu medycyny ratunkowej, bo często to od nich zależy czy poszkodowanego lub ofiarę wypadku uda się uratować.

Fot.: Darek Zalewski






#Medycyna #ratunkowa #bardzo #młoda #dziedzina #Tanzanii #.Prawie #ogóle #nie #działa #tam #pogotowie #rat..

Żródło materiału: Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)

Polecane wiadomości

Skip to content