26 C
Warszawa
27 maja, 2024, 12:09
MigranciwPolsce.pl
14 MAJ: Sprytne. Ukraińcy Osłabili Rosyjską Ofensywę w Charkowie Atakując w Chersoniu

14 MAJ: Sprytne. Ukraińcy Osłabili Rosyjską Ofensywę w Charkowie Atakując w ChersoniuPatreon https://www.patreon.com/RFUPolski/membership
Grono wspierających na YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC-Q1gV2g_ck4LZG8axhAeVg/join
Filmy również na Telegramie: https://t.me/RFUPolski
Twitter/X: https://twitter.com/RFUPolski
Oficjalne tłumaczenie kanału @RFU

Dzień 810.

Dziś pojawiło się wiele informacji z kierunku Chersonia

Tutaj Ukraińcy nadal stwarzają problemy Rosjanom po drugiej stronie Dniepru, wykorzystując każdą okazję do odzyskania terytorium i ustanowienia nowych przyczółków
Ostatnim oszałamiającym posunięciem sił ukraińskich było wyzwolenie wyspy Nestryga

Nestryga jest jedną z największych wysp w delcie Dniepru, na południowy zachód od miasta Chersoń i odgrywa ważną rolę taktyczną ze względu na swoje położenie.
Fakt ten został potwierdzony przez rzecznika Południowych Sił Obronnych Ukrainy Dmytro Pletenczuka, który stwierdził, że za tym posunięciem stoi kilka ważnych powodów
Po pierwsze, wyzwolenie wyspy znacznie poprawi jakość działań antysabotażowych.
Po drugie, odgrywa ważną rolę w ukraińskiej strategii w regionie, polegającej na porcjowaniu bitew poprzez odwrócenie uwagi Rosjan od przyczółka w Krynkach, co odciąży tamtejsze siły ukraińskie.
Po trzecie, ma istotne znaczenie taktyczne, ponieważ uniemożliwia wrogowi zbliżenie się do ukraińskich pozycji po ich stronie rzeki i jest ostatnią wyspą w pobliżu brzegu wroga.

Pierwszy etap bitwy o wyspę rozpoczął się od tego, że siły ukraińskie wykorzystały wioskę Welykańskie, odzyskaną jesienią 2022 roku podczas kontrofensywy, jako punkt wyjścia, z którego o świcie przekroczyły rzekę, wykorzystując ciemność jako osłonę, co można zobaczyć na opublikowanym geolokalizowanym nagraniu ukraińskich żołnierzy.
Wyzwolenie zostało publicznie potwierdzone przez ukraińskiego głównodowodzącego generała Ołeksandra Syrskiego, co oznaczało drugi etap bitwy o wyspę.
Rosjanie próbowali zaskoczyć Ukraińców przed zakończeniem operacji zaciekłymi atakami, które rozpoczęły się od masowego ostrzału wysp i kontynuowane były próbami lądowania ich sił w celu zaangażowania ukraińskich wojsk na ziemi

Ukraińcy spodziewali się tego i wykorzystali noc na swoją korzyść, nie tylko przenosząc więcej żołnierzy i zaopatrzenia na wyspę, ale także celując w siły rosyjskie po drugiej stronie rzeki ogniem moździerzy i dronów, aby zakłócić ich kontrataki.
Jak zapewne pamiętacie, Rosjanie mają problemy na tym odcinku frontu z powodu braku możliwości prowadzenia wojny elektronicznej i dronów
Jeden z rosyjskich blogerów wojskowych nazwał to fatalnym problemem dla ich wojsk na tym kierunku.

Geolokalizowany materiał filmowy z jednej z rosyjskich prób desantu potwierdza to stwierdzenie
Rosyjska motorówka przewożąca około 10 żołnierzy poruszała się z dużą prędkością po rzece, ale była monitorowana przez ukraińskiego drona obserwacyjnego.
Wkrótce potem uderzył w nią dron FPV, który zatopił łódź, a uderzenie spowodowało, że załoga wpadła do wody.

Obrazy z następstw pokazują interesujący fakt: jak gęste jest powietrze w regionie i jak niebezpieczne jest dla obu stron przeprowadzenie tego ruchu w poprzek
Jeśli przyjrzeć się dokładniej, można zobaczyć dwa inne drony unoszące się nad miejscem udanego ukraińskiego uderzenia i szukające ewentualnych rosyjskich ocalałych do wykończenia.

Ze względu na te wszystkie kosztowne próby Rosjan, Institute for the Study of War stwierdził, że chociaż rosyjskie źródła twierdziły, że wyspa znajduje się w szarej strefie, wszystkie ich próby zostały odrzucone przez ciężki ukraiński ogień, a atakujący ponoszą znaczne straty
Sytuacja ta zmusiła Rosjan do zintensyfikowania wysiłków kontrbateryjnych w regionie przy użyciu wszelkich dostępnych środków, w tym przeprowadzania kierowanych ataków bombowych na zachodnim brzegu Dniepru i celowania w ukraińskie zasoby za pomocą dronów Lancet,
jak na tym geolokalizowanym filmie, który pokazuje zniszczenie ukraińskiej haubicy M777.

Utorowało to drogę do czwartego etapu bitwy o wyspę Nestryga
Rosyjskie źródło twierdzi, że zwykle sezonowo wysoki poziom wody komplikuje wszelkie operacje ofensywne, co doprowadziło do tego, że siły rosyjskie próbowały niebezpiecznego podejścia, używając skuterów wodnych, aby dotrzeć do wyspy, aby wykorzystać swoją większą prędkość, ale to znowu nie doprowadziło do żadnego sukcesu.
W rzadkich przypadkach, gdy udało im się dotrzeć do brzegu, zostali szybko zauważeni i wyeliminowani przez Ukraińców, co widać na tym materiale filmowym.
Ukraińskie źródła donoszą, że Rosjanie tracą około 115 żołnierzy każdego dnia podczas próby odzyskania wyspy, z czego połowa z nich została zabita, a druga połowa ranna.

Ogólnie rzecz biorąc, siłom ukraińskim udało się zaskoczyć Rosjan i wyzwolić wyspę Nestryga, aby uzyskać ważną pozycję taktyczną, która zabezpieczyła ich brzeg, ale także pozwoliła im rozciągnąć siły rosyjskie po drugiej stronie.

Źródło: Raporty z Ukrainy

Polecane wiadomości

Skip to content