18 C
Warszawa
26 maja, 2024, 01:56
MigranciwPolsce.pl
PCPM

Więcej pacjentów z Ukrainy trafia MEDEVAC HUB Jasionka

Od początku działania centrum przyjęło 258 chorych i rannych oraz 79 osób z ich rodzin. Na koniec stycznia liczba osób, które przez MEDEVAC HUB Jasionka trafiają do europejskich szpitali wzrośnie powyżej 350.

24 stycznia premier Flandrii z Belgii wraz z drugim wicewojewodą podkarpackim wizytował MEDEVAC HUB Jasionka. Mieli oni okazję porozmawiać z członkami z Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM, jak i koordynatorem projektu.

Na miejscu w MEDEVAC HUB Jasionka poza Fundacją PCPM również obecni są przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Komisji Europejskiej, która w większości finansuje całe przedsięwzięcie. Przedstawiciel z Unii Europejskiej Paco Siguenz, który dopiero co przyjechał do Polski bardzo pozytywnie ocenił organizację samego hubu przez Fundację PCPM.

– Wszystkie operacje są zarządzane z ramienia PCPM i są one przeprowadzane bardzo sprawnie. Oddział zarządzający jest profesjonalny i mamy z nimi bardzo dobre relacje. Zespół z PCPM zawsze bardzo dobrze wprowadza nas na spotkaniach w kulisy działania MEDEVAC Hub Jasionka – ocenia Paco Siguenz. – Działanie hubu jest w dużej mierze finansowane przez Komisję Europejską w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Naszym zadaniem jest udostępnianie raportów z przeprowadzanych operacji i współpracy z PCPM i innymi organizacjami jak Humanosh i WHO – mówił Paco Siguenez podczas spotkania w Jasionce. Jak dodał: nie jesteśmy tutaj, żeby koordynować działania i rozwiązywać problemy, co jest zadaniem PCPM. Jesteśmy oczami i uszami Komisji Europejskiej.

– To mój (dopiero) drugi dzień, lecz w mojej opinii wszystko działa bardzo dobrze i profesjonalnie. Wszyscy ludzie związani z hubem czują się bardzo pewnie w swojej pracy. Oczywiście zdarzają się sytuacje nieprzewidziane, ale są one zawsze rozwiązywane, co też świadczy o profesjonalizmie tego zespołu. To, co widziałem pozwala mi twierdzić, że wszystko idzie tak dobrze, jak to tylko możliwe – stwierdza wysłannik Komisji Europejskiej.

MEDEVAC HUB Jasionka ruszył 1 września 2022 z inicjatywy Ministerstwa Zdrowia Ukrainy i zaangażowaniu polskiego Ministerstwa Zdrowia. Centrum prowadzone i zarządzane jest przez działający przy Fundacji PCPM Medyczny Zespół Ratunkowy, pierwszą i jak dotąd jedyną taką grupę w Polsce certyfikowaną przez WHO, a powołaną, by ratować ludzi podczas kryzysów humanitarnych i katastrof. Działanie hubu ewakuacji medycznych jest finansowana przez Komisję Europejską w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności i wspierana przez IOM, WHO i województwo podkarpackie.

Wesprzyj POLSKIE CENTRUM POMOCY MIĘDZYNARODOWEJ

Żródło: https://pcpm.org.pl

Autor: Jan Wysocki

 

Polecane wiadomości

Skip to content