MigranciwPolsce.pl
Ochrona dzieci w PFM – jak dbamy o ich bezpieczeństwo?…

Ochrona dzieci w PFM – jak dbamy o ich bezpieczeństwo?…


Ochrona dzieci w PFM – jak dbamy o ich bezpieczeństwo?

Kilka dni temu mieliśmy gości z Ukrainy – osoby zaangażowane w ochronę praw dzieci. Przyjechały do Polski, by zobaczyć, jak działają miejsca, które dają dzieciom bezpieczeństwo i wsparcie (min. do Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz Centrum Pomocy Dzieciom). Przy okazji, odwiedzili też nas.

Podczas wizyty nasze ekspertki, Kasia Sulima, Adelina CImochowicz, Beata Staniszewska, Erika Bezetsna i Julia Kamińska opowiadały o standardach ochrony dzieci w pracy psychologów, asystentek międzykulturowych oraz caseworkerów. Wspólnie zastanawialiśmy się, jak najlepiej docierać do dzieci, które nie znają jeszcze dobrze polskiego, jak współpracować z rodzicami, którzy sami są w kryzysie oraz wspierać profesjonalistów, którzy na co dzień pracują z dziećmi i ich rodzinami.

To spotkanie było możliwe dzięki “Право на здоров’я” (HealthRight International) в Україні i World Childhood Foundation – organizacji założonej przez królową Szwecji, której misją jest ochrona najmłodszych na całym świecie.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele kluczowych agencji rządowych: Ministerstwa Sprawiedliwości Ukrainy, Biura Prokuratora Generalnego, Państwowej Służby Ukrainy ds. Dzieci, Narodowej Służby Społecznej Ukrainy, prokuratur regionalnych, służb socjalnych oraz specjaliści z Centrów Barnabas z obwodów odeskiego, połtawskiego i kirowohradzkiego. Obecni byli również Halyna Skipalska, dyrektor HealthRight International Ukraine i dyrektor wykonawczy ICF „Ukrainian Foundation for Public Health”, Joel Borgström, przedstawiciel szwedzkiej World Childhood Foundation.

Jak dbamy o bezpieczeństwo dzieci w PFM?

– Działamy zgodnie ze standardami ochrony małoletnich – rozpoznajemy sytuację zagrożenia i kierujemy dzieci oraz ich bliskich do właściwych instytucji publicznych, a w sytuacjach wymagających specjalistycznej pomocy – także do sprawdzonych organizacji pomocowych.
– Edukujemy i szkolimy asystentki międzykulturowe, nauczycieli, psychologów, rodziców oraz instytucje, by skuteczniej rozpoznawać i reagować na przypadki przemocy.
– Tworzymy materiały informacyjne i tłumaczymy procedury, aby były zrozumiałe dla wszystkich.
– Współpracujemy z tłumaczami i ekspertami by wspólnie wypracowywać najlepsze formy wsparcia dla dzieci z doświadczeniem migracji.

Dzieci cudzoziemskie – dlaczego to większe wyzwanie?

– Brak dostępu do systemu – choć dzieci cudzoziemskie mają prawo do ochrony na równi z dziećmi polskimi, procedury często zakładają posiadanie numeru PESEL i stałego adresu zamieszkania, których dzieci te często nie posiadają.
– Brak wiedzy w instytucjach – Pracownicy OPS-ów (Ośrodków Pomocy Społecznej), sądów czy policji często nie mają doświadczenia w pracy z dziećmi z doświadczeniem migracji lub uchodźstwa, co utrudnia skuteczną i wrażliwą interwencję.
– Nieznajomość języka – brakuje odpowiednio przygotowanych tłumaczy i tłumaczek, co powoduje, że rodziny cudzoziemskie nie zgłaszają przemocy i nie uzyskują wsparcia.
– Lęk przed instytucjami – niektóre osoby nie zgłaszają przemocy z obawy przed deportacją, brakiem zrozumienia zasad obowiązujących w Polsce lub wcześniejszymi negatywnymi doświadczeniami.

W PFM staramy się zapewnić dzieciom i ich rodzinom kompleksowe wsparcie, a instytucjom lepsze zrozumienie kontekstu migracyjnego. Przeczytaj więcej: https://forummigracyjne.org/ochrona-dzieci-w-pfm-jak-dbamy-o-ich-bezpieczenstwo/







Żródło materiału: Polskie Forum Migracyjne

Polecane wiadomości