Przegłosowany w środę w Parlamencie UE Pakt o Migracji i Azylu nie zapewnia bezpieczeństwa osobom ubiegającym się o ochronę międzynarodową i umożliwia łamanie praw człowieka, które najczęściej w debacie dotyczącej uchodźców i migrantów są traktowane jako nieistotne, drugorzędne.
Czy osobom w drodze nie przysługują prawa człowieka? Dlaczego dehumanizacja tych osób jest posunięta tak daleko, że w kontekście rozmów o pakcie, politycy czy media operują głównie pojęciami takimi jak kryzys, bezpieczeństwo (Europy)?
„Eksperci i praktycy w temacie migracji, 161 organizacji pozarządowych z Europy (w tym: Lekarze Bez Granic, Amnesty International, Caritas, Oxfam, Human Rights Watch, Sea Watch, a w Polsce Grupa Granica) podpisały list, prosząc członków Parlamentu Europejskiego o wstrzymanie się z głosowaniem.
Ale przecież to polityka. I polityczne cele: zaspokoić potrzeby wyborców przed wyborami do Europarlamentu w czerwcu. Kogo obchodzą prawa człowieka, jeśli jest to człowiek nie-europejski?
„Europarlamentarzyści powinni myśleć o tym – JAK przyjmować ludzi najmądrzej, najbezpieczniej i wydając jak najlepiej europejskie pieniądze, zamiast myśleć o tym, CZY i w jaki sposób zatrzymywać ich na granicach i w krajach ościennych, które z wartościami europejskimi nie mają za wiele wspólnego” – pisze Anna Alboth, dziennikarka, której wypowiedź była także w tvp.info
Dlaczego nowe zapisy są krzywdzące i co będą oznaczać w praktyce?
Odpowiedzi znajdziesz na kolejnych grafikach*.
Udostępnij nasz post aby jak najwięcej osób mogło się o tym dowiedzieć.
#prawaczłowieka #paktmigracyjny #uniaeuropejska #migracje #uchodźcy #uchodzcy #politykamigracyjna #prawaczlowieka #prawohumanitarne #ochronamiedzynarodowa #polskieforummigracyjne #pfm
*Za wkład merytoryczny dziękujemy Konsorcjum Migracyjne.
Żródło materiału: Polskie Forum Migracyjne