20.9 C
Warszawa
26 czerwca, 2024, 02:09
MigranciwPolsce.pl
WSZYSCY WOKÓŁ CIERPIĄ...

WSZYSCY WOKÓŁ CIERPIĄ…


WSZYSCY WOKÓŁ CIERPIĄ

18 czerwca odbędzie się premiera raportu, który powstał przy wsparciu Save The Children na temat pomocy psychologicznej PFM dla osób przebywających w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców (SOC).

W naszej publikacji opisujemy:
● jak według prawa powinny działać strzeżone ośrodki,
● jak w praktyce działa system detencji,
● jak detencja i rygor w ośrodkach wpływają na zdrowie psychiczne – ze szczególnym uwzględnieniem dzieci. Nasz zespół psychologiczny, który pracuje
z osobami i dziećmi umieszczonymi w SOC-ach dzieli się swoimi doświadczeniami, wyzwaniami, specyfiką pracy, wypracowanymi metodami.
● środki alternatywne dla detencji – w polskich przepisach prawa i dobre praktyki ze świata

Głos oddajemy także osobom, które doświadczyły detencji – większość opisuje bardzo ciężkie warunki panujące w ośrodkach, niepewność związaną ze swoją sytuacją i brak informacji, kiedy zostaną zwolnieni, dokąd wtedy trafią i jakie prawa im przysługują.

„Myślę, że w SOC-ach nawet 90% osób potrzebuje wsparcia psychologicznego – bo nikt ich nie słucha. Ludzie żyją w niepewności, sami ze sobą, aż w końcu niektórzy z nich tracą nad sobą kontrolę. Jeden z naszych pacjentów po próbie samobójczej mówił, że obudził się w szpitalu, ale nie wie, dlaczego się tam znalazł. Nie pamiętał, co zrobił, ani nie pamiętał niczego, co zdarzyło się potem.

Niektórzy trafiają do SOC-u po trudnych wydarzeniach: byli gwałceni, bici, zamykani w więzieniach. Po czym od razu, znowu, trafiają za kraty – do SOC-u. Możesz mówić im tysiąc razy, że to ośrodek zamknięty – dla nich to jest więzienie. Wszyscy tak mówią: „więzienie”. Dla mnie też było. Ktoś mi powiedział, że przecież nie, bo nie byłem przestępcą. Żałowałem, bo w SOC-u jest gorzej. W więzieniu masz w celi choćby telewizor, a w SOC-u ani telefonu, ani internetu. Nie masz kontaktu z rodziną, bliskimi. I nie wiesz, kiedy to się skończy”.

Darin Loka – uchodźca z południowego Kurdystanu, spędził w SOC-ach kilka miesięcy. Pracuje jako tłumacz humanitarny, założyciel Stowarzyszenia Mova – język bez barier, laureat Nagrody im. Olgi Kersten-Matwin w 2023 roku.

18 czerwca raport ukaże się w wersji online i dostępny będzie na naszej stronie w zakładce publikacje. Można go również zamówić – chętne organizacje prosimy o kontakt w sprawie wysyłki pod adresem mailowym: a.kusnierkiewicz@forummigracyjne.org

#raport #strzeżoneośrodki #pomocpsychologiczna #wsparciepsychologiczne #polskieforummigracyjne #DzieńUchodźcy #migracje




Żródło materiału: Polskie Forum Migracyjne

Polecane wiadomości

Skip to content