-3.8 C
Warszawa
1 grudnia, 2023, 17:08
MigranciwPolsce.pl

XXX rocznica powstania Fundacji „Redemptoris Missio”

W sobotę 28 maja 2022 roku minęło dokładnie 30 lat od powstania Fundacji „Redemptoris Missio”. To jedna z najdłużej działających Fundacji w Polsce. Fundacja „Redemptoris Missio” powstała w 1992 roku przy Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w Klinice Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych. Fundacja została powołana w celu stworzenia profesjonalnego zaplecza medycznego dla polskich misjonarzy.

Przez trzydzieści lat istnienia Fundacji wiele się wydarzyło. Kiedy myślę o moich latach w Fundacji, myślę właśnie o ludziach. O tych, którym pomogliśmy oraz tych, którzy tą pomoc nieśli. To tysiące ludzi, których losy udało nam się połączyć. Czasem słyszę pytanie: „Dlaczego pomagacie?” Odpowiedź jest jedna – bo jesteśmy ludźmi i łączy nas idea ogólnoludzkiej solidarności. Jestem wdzięczna za wszystkich, którzy byli i są zgromadzeni wokół Fundacji, za ich czas i troskę o drugiego człowieka.

Od trzydziestu lat pomagamy chorym w najdalszych krańcach świata. Tego dzieła nie byłoby bez tysięcy wspaniałych ludzi – Sympatyków, Wolontariuszy, Misjonarzy. W naszych działaniach opieramy się głównie na wolontariuszach; lekarzach, położnych, ratownikach medycznych pielęgniarkach, którzy wyjeżdżają w najdalsze zakątki świata i dzielą się tam swoją wiedzą i umiejętnościami.

redemptorist-urodzinyFundacja pomaga chorym i potrzebującym poprzez:

– organizowanie specjalistycznych interwencji medycznych,

– wysyłkę sprzętu medycznego i środków opatrunkowych,

– tworzenie infrastruktury medycznej,

– edukację i promocję zdrowia.

Dotarliśmy z pomocą do 270 ośrodków misyjnych w 51 krajach świata.

Nasi wolontariusze przywracają wzrok i słuch, leczą bolące zęby, przyjmują porody, diagnozują choroby serca… Często pracują w skrajnie trudnych warunkach. Pomagają chorym pomimo tropikalnego upału, zmęczenia, egzotycznych owadów, niedostatku sprzętu medycznego, a czasami nawet braku bieżącej wody i prądu. Lekarze, pielęgniarki, położne i inni medycy nie tylko leczą pacjentów, ale także szkolą lokalny personel. Wiedza, którą przekazują miejscowym medykom jest bezcenna i pozostaje na miejscu nawet po ich powrocie do kraju.

Wybudowaliśmy przychodnie i szpitale w najodleglejszych krajach świata: Przychodnię Zdrowia w Kiabakari w Tanzanii, Dom Dziecka w Kenii, przychodnię zdrowia na Madagaskarze, Klinikę dla Matki z Dzieckiem w Tanzanii. W miejscowości Kithatu w Kenii otwarto Izbę Ratunkową. W Senegalu dobiegł końca remont szpitala dla dzieci niedożywionych, a w Tanzanii powstała Klinika dla Matki z Dzieckiem.

Rocznice to czas podsumowań. Dzięki Darczyńcom z całej Polski Fundacja  zorganizowała ponad sto transportów z pomocą humanitarną do Kamerunu, Republiki Środkowoafrykańskiej, Libanu, Afganistanu, Tanzanii, Zambii, Ghany i Togo.  To setki ton sprzętu i środków opatrunkowych, które każdego dnia zmieniają ten świat na lepszy. Działamy w oparciu o polskich misjonarzy, to oni najlepiej znają miejscowe realia.

Wysyłaliśmy tony ciepłej zimowej odzieży do Afganistanu, setki tysięcy par okularów do Afryki, działaliśmy przy współpracy z Ministerstwem Obrony i Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej.

Budowaliśmy studnie dla trędowatych w Indiach, ratowaliśmy poszkodowanych w trakcie trzęsienia ziemi w Nepalu, budowaliśmy szkoły i przedszkola w Afryce, wyposażaliśmy w panele słoneczne szpitale, w których wcześniej nie było prądu, finansowaliśmy zakup karetek, aby móc dowozić chorych do szpitali w Afryce. Niesiemy pomoc bez względu na poglądy i wyznanie naszych pacjentów. Ich wierzenia bardzo odbiegają od naszych, często są oni różnych wyznań, żyją w wielożeństwie, pielęgnują miejscowe tradycje, wierzą w leczniczą moc czarów i najpierw odwiedzają szamanów. My widzimy przede wszystkim ludzi potrzebujących pomocy, której my możemy udzielić.

To wszystko staje się możliwe dzięki dobrym ludziom wokół nas, dzięki wielkiej hojności i otwartości Polaków, której każdego dnia jestem świadkiem. Nie przestają mnie wzruszać gesty dobroci i chęć pomocy, którą my Polacy świadczymy naszym braciom na odległych krańcach świata.

Justyna Janiec-Palczewska

Prezes Fundacji

[mkd_separator type=”full-width” thickness=”1″]

Polecane wiadomości

Ten maluch dzięki Wam otrzymuje leki ratujące jego życie Jest leczony w misyjny…

Redemptoris Missio

Ruszyła pierwsza forma finansowego wsparcia 32. Finału WOŚP! Już teraz możecie wspierać cel 32. Finału WOŚP …

WOŚP

Zaawansowane stanowisko dowodzenia obrońców Kupiańska. To zaszczyt gościć i nagradzać…

Zelenskiy Official

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej